Kadınların sağlık ve şifa merkezi!..

Yakutiye Belediyesi’nin Sanayi ve Hilalkent semtlerinin arasında yaptığı spor merkezi, ev hanımları için sağlık ve şifa merkezi oldu. Kadın Spor Eğitim Merkezinde, uzman eğitmen öncülüğünde spor yapılıyor.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut’un 4 yıl önce dezavantajlı semtlere hizmet için yaptırdığı Kadın Spor Eğitim Merkezi’nde çarşaflı, mantolu, başı açık kadınlar bir arada spor yaparak sağlıklarını koruyorlar. Kafeteryada gün düzenleyip sosyal terapi görüyorlar.

Astım hastası olduğunu belirten Rabia Yıldırım, “6 – 8 yıldır alerjik astım hastasıydım. Buraya gelmeye başladım, spor ile hem zayıfladım hem de kilo verdim. Hastalığımdan eser kalmadı. Astım ilaçlarını bıraktım.” dedi.

Nermin Orhan ise bir ay öncesinde 95 kilo olarak bu merkeze geldiğini belirterek “Namaz kılarken, nefes alırken zorluk çekiyordum. Spor eğitim merkezindeki çalışmaların ardından nefes almam düzene girdi. Namaz kılarken artık zorlanmıyorum. Belediye Başkanımız Ali Korkut’tan Allah razı olsun.” diye konuştu.

Yakutiye Kadın Spor Eğitim Merkezi Spor Eğitmeni Seda Aksakal da şunları söyledi: “Burada hanımlarla sporumuzu yapıyoruz, yukarıda dans ediyoruz, egzersizlerimiz, plateslerimiz mevcut. İlk gün kilolar alınıyor, vücudun yağ ve kas oranı tespit ediliyor. Ölçümler ayda bir tekrarlanıyor. Erkeklerin ve kameraların olmadığı bir ortamda çalışıyoruz. Yukarıda zumba dersimiz oluyor, platesimiz, egzersizlerimiz burada aletlerimizle çalışıyoruz. Dört ay süreyle alıyoruz. Burada 1-2 ayda 8 kilo, 6 kilo veren üyelerimiz var. Bu şekilde çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Bölgesel çalışmak isteyenlere uygun aletlerin dışında bisiklet ve koşu bandı hanımların özellikle yoğun ilgi gösterdikleri aletler arasında. İyi bir ortamımız var, spor merkeziyiz, aile ortamımız var, sosyal terapi oluyoruz.”

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, sosyal yaşam alanı bulamayan kenar semtlerdeki ev hanımlarının ciddi kilo sorunu olduğuna dikkat çekiyor. 3 – 4 senedir bu hizmeti yürüttüklerini anlatan Korkut, “Bayanlara yönelik, bayanlara biraz daha pozitif ayrımcılık yapmak kaydıyla, evlerinden alıyoruz, evlerine teslim ediyoruz. Yaklaşık 200 kişilik bir grup 4 ay süre ile hiçbir ücret alınmadan burada sportif faaliyetlerini yürütüyorlar, sonra ikinci ve üçüncü grup geliyor.

Eğitmen hocalarımızı da buraya entegre etmek kaydıyla, geliyorlar yaklaşık bir, bir buçuk saatlik spor aktivitesini yaptıktan sonra duşlarını alıp evlerine gidiyorlar. Ayrıca da kilo problemleri olanlarda her ay tartıya tabi tutmak kaydıyla da ciddi manada kilolarda düşüş tespit edilmiş. Bu faaliyetlerimizi inşallah ilerleyen dönemlerde de farklı farklı semtlerimizde bu binaların içersinde gerçekleştirmek kaydıyla yapmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir