Kadınlar, Nene Hatun’un kabrini ziyaret etti

Erzurum’da kadınlar, Osmanlı-Rus Savaşı döneminde Rus ordularına karşı savaşa katılan kahraman kadınların simgesi olan Nene Hatun’un Aziziye Tabyası’ndaki mezarını ziyaret etti.

Kur’an-ı Kerim’in okunduğu ve duaların yapıldığı ziyarete Vali Seyfettin Azizoğlu’nun eşi Nilgün Azizoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Cemil İlbaş ve eşi Hatice İlbaş, TRT Erzurum Müdür Vekili Ayça Alemdar, Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın eşi Zehra Aslan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çelik’in eşi Nadire Çelik, sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri katıldı.

Nilgün Azizoğlu, “Nene Hatun’un ruhunu şad edelim, bir Fatiha okuyalım. Aslında Türk kadını olarak hepimiz Nene Hatun’uz. 15 Temmuz da gösterdi ki Türk kadını zor zamanlarda kahramanlığını, cesaretini her zaman gösteriyor. Bizler Nene Hatun’un torunlarıyız. Kendisiyle gurur duyuyoruz.” dedi.

Öte yandan Nilgün Azizoğlu öncülüğünde “El Emeği Kadınlar Buluşması” etkinliği düzenlendi. Havuzbaşı Kent Meydanında düzenlenen etkinliğe Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu ve eşi Nilgün Azizoğlu, 9. Kolordu Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Programda, yöresel halk oyunları ekiplerinden kadın ve erkek bar ekipleri gösteri yaptı. Etkinlikte daha sonra Vali Seyfettin Azizoğlu ve eşi Nilgün Azizoğlu standları tek tek gezerek tüm katılımcılara teşekkür etti. Nilgün Azizoğlu, Çocuk Onkolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zuhal Keskin Yıldırım’a ve el işi yarışmasında dereceye giren kadınlara teşekkür belgesi verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir