İşte CIA casuslarının kullandığı haritaları..

İngilizce Central Intelligence Agency olan Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA), 1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri başkanlarından Harry Truman döneminde kurulan, ABD’nin birimleri için gereken ABD dışı ülkelerle ilgili istihbarat bilgilerini toplayan kurum.

Merkezi Virginia eyaletindeki Langley’de bulunuyor. CIA kurulalı tam 75 yıl olmuş. Hakkında çok şey yazılan CIA  konusunda yine de her şeyin bilindiği söylenemez.

2. Dünya Savaşı sırasında OSS adıyla oluşan istihbarat birimi sonradan CIA adını almıştı. Başlangıçta tamamen kişisel becerilere dayanarak toplanan istihbarat üzerine yapılan tahliller ve tahlillere dayalı sahneye konulan operasyonlar ile ünlendi CIA.
James Bond İngiliz idi ama onu beyaz perdede izlerken; hepimiz aslında bir CIA ajanının nasıl çalıştığını görür gibi olurduk.

CIA’nin 75. yılını kamuoyuna duyurmak için seçtiği yol ise çok ilginç. Casuslarının ilk dönemlerde kullandıkları fiziki haritaları flickr üzerinden yayımladı. Bir yandan en eski teknolojiye dayalı haritalar; bir yandan flickr gibi modern bir platform.
CIA, “Oradan buraya geldik.” demek ister gibi. Haritalara bakınca belki sizler başka sonuçlar da çıkarırsınız.

Kaynak: www.ocakmedya.com  Smithsonian

Haritaların flickr sayfasındaki linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir