İsimleri Sanat Merkezi’nde yaşatılacak

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, şehrin kültür ve sanat hayatının önemli simaları olan Ahmet Hulusi Seven, Sebahattin Bulut, Hafız Faruk Kaleli ve Behçet Mahir’in (Hekatçı Behçet Emi) isimleri, Sanat Merkezi’nde yaşatılacak.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde, Ahmet Hulusi Seven, Sebahattin Bulut, Hafız Faruk Kaleli ve Behçet Mahir’in ailelerinin de katıldığı bir tören düzenlendi. Mümtaz şahsiyetlerin isimlerini taşıyan atölye ve deneme sahnelerinin gezildiği törende konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, şunları söyledi:

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Şube Müdürlüğü tarafından kullanılan Sanat Merkezi’nin ismi, Erzurum halk kültürünün önemli ismi, aynı zamanda ticaret hayatının da öncülerinden, ilerleyen yaşı ile şehir hafızasında derin izler bırakmış Ahmet Hulusi Seven ve Halk Oyunları Derneği vesilesiyle kentin kültür hayatına damgasını vurmuş rahmetli Sebahattin Bulut’un ismiyle yaşayacak.

Sanat Atölyesi olarak kullanılan salona, sözlü kültür geleneğinin yüzyılımızdaki temsilcilerinden ve Erzurum’un, ülkemizin kültür hafızasına kazandırdığı en önemli isimlerden biri olan Behçet Mahir, halk dili ile Hekatçı Behçet Emi’nin adı verildi. Müzik Atölyesi salonunun ismi ise Erzurum türkülerinin derleyicisi ve kaynak kişisi olarak bilinen Hafız Faruk Kaleli olarak düzenlendi. Erzurumlu Emrah’ın ‘Sağ iken bir şahsın kadri bilinmez’ dizesinde dile getirmiş olduğu bir acıyı tersine çevirmek amacıyla, halen hayatta olan ulu çınar Ahmet Hulusi Seven’in ismini bu şekilde ölümsüzleştirmiş olacağız.

Sebahattin Bulut, Doğu ve Batı sentezini oyunlarına yansıtarak Necip Fazıl ve Moliere’nin unutulmaz yapıtlarını sahneleyen usta bir oyuncu ve tiyatro yazarıydı. Sözlü edebiyat alanında üniversitelerimizde ve ders kitaplarımızda yerini almış Behçet Emi’nin ve Erzurum’da halk müziğinin gelişmesine sebep olmuş Hafız Faruk Kaleli’nin isimleri de nihayet hak ettikleri kıymeti gördü. Bu vefayı, kültür sanat hayatımızda mümtaz yeri olan diğer büyüklerimize de göstereceğiz. Kendileri sayesinde kıymetli nesillerin yetiştiği bu değerlerimizin isimlerini çeşitli mekânlara vereceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir