‘İşgalden Kurtuluşa Erzurum’ dergisi çıktı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü anısına hazırladığı “İşgalden Kurtuluşa Erzurum” adlı derginin ikinci sayısı çıktı. Ermenilerin Müslüman-Türklere yönelik gerçekleştirdiği katliamların bütün yönüyle anlatıldığı “İşgalden Kurtuluşa Dergisi”nin ikinci sayısı yoğun ilgi gördü.

Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nın yayınları arasında yer alan tarihi derginin yayın kurulunda Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu, Prof. Dr. Yavuz Aslan, Prof. Dr. Süleyman Çiğdem, Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur, Prof. Dr. Betül Aslan, Doç. Dr. Tolga Başak, Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Yüksel ve Yrd. Doç. Dr. Yasin Topaloğlu var.

Editörlüğünü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu ile Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Yüksel’in yaptığı Kurtuluş Özel Sayı 2, 111 sayfadan oluştu. 12 Mart Erzurum’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 99. yıldönümü anısına Türkiye’de okuyucuyla buluşan “İşgalden Kurtuluşa Erzurum” adlı dergide, akademisyenlerin hazırladığı “Doğu Anadolu Bölgesi’nde Müslüman-Türk Soykırımı ve Erzurum’da yapılan kazı çalışmaları”, “Zihinlerde Yaşatılan Göç”, “İngiliz Belgeleriyle Mondros Mütarekesi ve Ermeni Sorunu”, “Erzurum’da yapılan ilk 12 Mart Etkinlikleri: “Matemi Neşe”, “Sevk ve İskan Kanunu ve Uygulanışı”, “Erzurum Narman’da Ermeni Çetelerine Karşı Kuva-yi Milliye Faaliyetleri ve Mahmut Çavuş”, “Kapı Düşmana Değil Dosta Açılır”, “Erzurum Kalesi Sabahı Bekliyor”, “Yanıkdere Katliamı Nasıl Oldu?”, “1918 Erzurum Katliamı Neden ve Nasıl Oldu” adlı makaleler yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir