İnsan, kedi ve köpek.. işte araştırma sonuçları!..

Ünlü düşünür Montaigne; “Kedimizle oynarken, o mu bizi eğlendiriyor, yoksa biz mi onu eğlendiriyoruz kim bilebilir?” derken; İrlandalılar ise “Kedilerden hoşlanmayan insanlardan uzak durun.” uyarısında bulunmuş.

Mark Twain, “Kedisiz ev ne kadar güzel olsa da ev sayılmaz” derken; Jean Jacques Rousseau “Bir kedinin bir odaya ilk kez girişini inceleyin, her yeri inceleyip, koklar, kediler kimseye iyice araştırmadan güvenmezler.” değerlendirmesinde bulunmuş.  

Japonya’da yapılan bir araştırma göre ise insanlardaki ‘anılarla ilgili bellek’ kedilerde de var. Behavioural Processes dergisinde yayımlanan araştırma, kedilerin de köpekler kadar zeki olabileceğini ortaya koydu.

Kyoto Üniversitesinden araştırmacılar, hatırlama konusunda kedilerin de en az köpekler kadar iyi olduğunu ortaya koymak için kedilere hafıza testi uyguladı. Deney kapsamında 49 evcil kedinin 15 dakika aradan sonra hangi kaptaki yemeği yediklerini hatırlama kabiliyetleri test edildi.

Test sonucunda kedilerin ‘nerede’ ve ‘ne’ sorularına cevap teşkil edecek bilgileri hatırladıkları belirlendi. Bilim insanları, bu test sonucunun insanların sabah ne yedikleri ve işteki ilk günleri gibi kişisel bilgileri hatırlamada kullandıkları ‘anılarla ilgili belleğin’ kedilerde de bulunduğunu ortaya çıkardığına dikkat çekiyor.

Kyoto Üniversitesi araştırmacılarından psikolog Saho Takagi, kedilerin geçmişteki tek bir olayı hatırlamak üzerine gösterdikleri bu performansın, insanların hafızalarına benzer özelliklere sahip olabileceklerini gösterdiğini söylüyor.

İnsanların köpeklerin kedilerden daha akıllı olduklarına dair genel inançlarının kedilerin zekaları üzerine yapılacak başka deneylerle tamamen yıkılabileceğini belirten Bilim insanları, kedilerin 15 dakikadan daha uzun süre sonra da bilgileri hatırlayabileceğine inanıyor.

Kedilerin insanların jest ve mimiklerine karşılık verme üzerine yapılacak zeka testlerinde ise köpekler kadar başarılı olacaklarına inanan bilim insanları, kedilerin zekalarının anlaşılmasının insanlarla kedilerin ilişkilerine katkıda bulunacağını vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir