Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş’tan OHAL ve terör açıklaması..

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıya ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İstanbul’daki terör saldırısını değerlendirdi.

İstanbul’daki terör saldırısını kınayan Kurtulmuş, terör saldırılarına karşı teslim olmayacaklarını vurguladı. 2016’nın Türkiye için, bölge için zor bir yıl olduğunu dile getiren Kurtulmuş, terör örgütlerinin eş zamanlı olarak, arkalarındaki stratejik ittifaklarını da kullanarak 2016 yılında Türkiye’ye karşı çok sayıda terör eylemi gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Kurtulmuş, “Türkiye 2017’yi daha güzel geçirecek, 2017’yi esenlik, barış ve kardeşlik içerisinde geçirecek diye ümit ve temenni ettiğimiz bir anda maalesef bu hain saldırıyı gerçekleştirerek şu mesajı vermek istiyorlar: 2017’de de Türkiye’nin başına bela olmaya devam edeceğiz. Biz de onlara diyoruz ki; Biz de 2017’de nerede olursanız olun inlerinize gireceğiz. Terör örgütlerinin hiçbirisi arasında fark gözetmeksizin Allah’ın izniyle, milletimizin desteğiyle, elimizdeki bütün milli kapasitemizle hepsine diz çöktüreceğiz, hepsine gereken cevabı vereceğiz.

Türkiye’nin sınır dışı operasyonlarına verilen mesajdır. Özellikle Fırat Kalkanı Operasyonu çerçevesinde, başarılı ve kararlı bir şekilde Suriye’de yürütülmekte olan operasyonların hem terör örgütlerini hem terör örgütlerini taşeron olarak kullananları rahatsız ettiği anlaşılıyor.

Bu terör eylemiyle birlikte, maalesef Türkiye’de halkımız arasında hayat tarzları üzerinden, inanç farklılıkları üzerinden, mezhepler üzerinden bir takım ayrışmaları ortaya koymaya çalışıyorlar ve maalesef bir kısmı da sosyal medya üzerinden yapılan bu tür şuursuz, dengesiz bir takım propagandalarla da halkın arasını açmaya gayret ediyorlar. Hiç boşuna heveslenmesinler. Bu milletin tamamına yakını, bu konuda son derece şuurlu ve tecrübelidir.

Terörün dininin, imanının, aklının ve vicdanının olmadığını bilir. Terör örgütleri kime saldırırsa saldırsın, hangi amaçla saldırırsa saldırsın, aslında saldırılanın insanlık olduğunun, Müslümanlık olduğunun ve bu toprakların birikiminin olduğunun farkındadır. O akşam o saldırıyı yapanların ve arkasındaki güçlerin herhangi bir dini motivasyona sahip örgütü işaret ediyor olması bu meselenin Müslümanlıkla bir ilgisi olduğu anlamına asla gelmez. Müslümanlık adı üstünde barış dinidir. Bu ha bir eğlence yerinde yapılmış, ha bir ibadethanede yapılmış, ha bir eğitim yuvasında yapılmış, ha bir fabrikada işyerinde yapılmış, ya da çarşıda pazarda yapılmış hiç bir farkı yoktur.” diye konuştu.

Terör örgütleri Türkiye’ye karşı tehdit olmaktan çıkıncaya kadar operasyonların devam edeceğini vurgulayan Kurtulmuş, 20 Ocak’ta süresi dolacak olan OHAL’in uzatılıp uzatılmamasıyla ilgili ise “OHAL, laf olsun diye çıkarılmış bir karar değildir. İhtiyaca binaen çıkarılmıştır. Türkiye’nin bu kadar çok terör saldırılarıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde, özellikle FETÖ’nün devlete sızma teşebbüslerinin bertaraf edilmesi zorunlulukları da göz önünde bulundurulursa, OHAL gerektiği kadar devam edecektir. Biz de isteriz ki yarın sabah OHAL kalksın.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir