Hem paranı alıyorlar hem de ağlatıyorlar!..

Dünyaya ilk adımını ağlayarak atan insanoğlu, sonunda bunu da başardı. Duygularını kimi zaman gözyaşlarıyla dile getiren insanoğlunun, artık bir ‘Ağlama Kursu’ var.

Evet, yanlış duymadınız ‘Ağlama Kursu’. İnsanın hem parasını alıyorlar hem de ağlatıyorlar. Bunu ilk kez başaran ise Japonlar..

Japonlar, “Anamızı Ağlattılar” demiyor; aksine kendileri ağlıyor.

Ağlamanın da kursu olur mu demeyin. Gözyaşı dökmek, her insan için o kadar da kolay olmuyor. İnsan duygularını rahat ve özgürce belli edemeyebiliyor. Bu da iş hayatından sosyal hayatına kadar birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Japonya, bu olumsuzluklara çözümü “Ağlama Kursu” ile buldu.

Japonya, iş hayatında oldukça aktif olan ülkelerin en başında geliyor. Çalışma saatleri oldukça yoğun. Fakat Japonların bundan herhangi bir şikayetleri yoktur. Belki de bunun sebebi gerçekten karşılığını aldıkları içindir. Ama son zamanlarda birçok çalışanda duygu durum bozukluğu fark edildi.

Bunun sebebinin de duygularını gizlemeleri oldukları belirtiliyor. Duygularını rahatça dışa vurabilmeleri için birçok şirket ‘Ağlama Kursu’ vermeye başladı. Ağlama Kursları verebilmek için şirketler yüksek ücretler ödüyor. Şirketin başında bulunan işveren, “Çalışanlarımın çok yoğun bir mesaileri var. Onların stresini azaltmayı ve ekip ruhunu güçlendirmeyi istiyorum.” diyor.

Kurs esnasında, duygu yüklü bir film açılıyor ve çalışanlara kendilerini bırakmaları, duygularını açıkça ifade etmeleri isteniyor. O sırada gözyaşları akmaya başlıyor. Bir diğer ilginç şey ise gözyaşlarınız akarken; onları silmesini istediğiniz birini internetten tutabiliyorsunuz.

Bu sayede Japonya’da yeni bir işkolu da açılmış oldu: “Göz yaşı silicisi”. Bir insan gözyaşlarını silmesi için neden başka birisini kiralar?..

Japon çalışanlar, gözyaşlarının başkaları tarafından silinmelerinin hoşlarına gittiklerini, gerçek hayatta onlarla bu kadar ilgilenen birilerinin olmadıklarını söylüyorlar. Eğer böyle bir kiralama işlemi yapacaksanız; kursta ekstra bir ücret daha ödemeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir