Halk müziğini geleceğe taşımak için çalıyorlar

Halk müziğinini geleceğe taşımak için çalıyorlar - demlicay.net
Halk müziğinini geleceğe taşımak için çalıyorlar – demlicay.net

Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Palandöken Gençlik Merkezi’nde, gençlerin serbest zamanlarında ilgi, ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler düzenleniyor. Halk oyunlarının yanı sıra ney, gitar, bağlama, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, İngilizce Kursları, tiyatro, bilgisayar ve daha bir çok konuda gençlere hem kurs veriliyor hem de onların iyi bir eğitim almaları sağlanıyor.

Palandöken Gençlik Merkezi’nde yaklaşık 40 öğrenci, hocaları Selami Yer’den bağlama kursu alıyor. Hafta içi okula giden, haftasonu da kursa gelen gençler, öğrenecekleri bağlama ile halk müziğini gelecek nesillere taşıyacaklar. Yaklaşık 40 yıldır bu işi yaptığını dile getiren Selami Yer, Halk Eğitim’den emekli olduğunu ifade etti.

Halk müziğinini geleceğe taşımak için çalıyorlar - demlicay.net
Halk müziğinini geleceğe taşımak için çalıyorlar – demlicay.net

Şimdi gençlik merkezinde görev yaptığını anlatan Yer, “Güzel bir sonuç olacak inşallah. 40’a yakın öğrencimiz var. Haftada dört gün cumartesi, pazar, pazartesi, çarşamba günleri 16.30 ile 19.30 saatleri arasında ders yapıyoruz. Gençler gerçekten bu işe çok ılımlı davranıyorlar. İlgi çok güzel. Daha 8 yaşında çocuk var ve çalıyor, ne güzel. Bu büyük bir başarıdır. Onları saz çalar vaziyette bırakmak, bizim gururumuz olacaktır; inşallah öyle olur.” diye konuştu.

Halk müziğinin daha da gelişeceğini vurgulayan Yer, kültürü yaşatacaklarını kaydetti. Halk müziği ile batı müziğinin bir olmadığının altını çizen Yer, halk müziğinin insanın içinden geldiğini, yaşanılanların dile döküldüğünü ifade etti. Yer, halk müziğini yapmanın gurur olduğuna dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir