Halepli Bana’dan Trump’a: Suriye’nin çocuklarını kurtarın!..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halep’te yaşanan dramı sosyal medya üzerinden dünyaya duyuran 7 yaşındaki Halepli Bana Alabed ve ailesini Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ağırlamıştı. Halepli Bana, Amerika’nın yeni Başkanı Donald Trump’a mektup yazarak Suriye’nin çocuklarını kurtarmasını istedi.

Bânâ, Halep’in doğusunda yaşayan Elabed Ailesi’nin 7 yaşındaki küçük kızı olarak aylar boyu bizi orada yaşananlar hakkında bilgilendirmişti.

Küçük kız artık ailesiyle birlikte geldiği Türkiye’de yaşıyor.

Halep’i ve Suriye’yi unutmuş değil.

İngilizce öğretmeni olan annesinin yardımıyla İngilizce olarak ve kendi el yazısıyla, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’a hitaben bir mektup kaleme aldı Bânâ..

Mektubunda Halep’te yaşarken üzerlerine düşen bombaları.. en yakın arkadaşlarını savaşta kaybettiğini.. ‘Ölüm kenti’ diye tasvir ettiği Halep’te oyun oynayamadığını… bütün bunları anlatıyor.

Türkiye’de oyun da oynayabilir, okula da gidebilirmiş… “Gerçi henüz okula gitmiyorum, ama” diye eklemiş…

Mektubu şöyle bitiyor: “Suriye’de milyonlarca çocuk benim durumundan farklı, çile çekiyor.. yetişkin insanlar yüzünden.. Başkan olarak Suriye çocuklarını ve halkını kurtarabilir misin? Sonuçta onlar da senin çocukların gibi barışı hak ediyor. Eğer bunu yapacağına söz verirsen beni de dostların arasına yazabilirsin. Şimdiden teşekkürler…”

Bânâ sosyal medyayı kullanmaya alışık. Kendisinden Ankara’daki hayatıyla ilgili haber almaya devam edebiliriz.

bana-trump-mektup - demlicay.net

 

Bana’nın Trump’a yazdığı mektubun tam metni şöyle:

Benim adım Bana Alabed. Halep’te yaşayan, yedi yaşında Suriyeli bir kız çocuğuyum.

Hayatım boyunca Suriye’de yaşadım ve geçen yıl Aralık ayında kuşatma altındaki Doğu Halep’i terk etmek zorunda kaldım. Suriye’deki savaştan zarar gören Suriyeli çocuklardan biri de benim.

Ancak artık Türkiye’deki yeni evimde huzura kavuştum. Halep’te okula gidiyordum ancak okulum bombardımanda yıkıldı.

Arkadaşlarımın bazıları öldü.

Onlar için çok üzülüyorum. Keşke yanımda olsalardı, birlikte oyun oynardık. Halep’te oyun oynayamıyordum. Çünkü burası ölümün şehri olmuştu.

Ama şimdi Türkiye’de dışarı çıkabiliyor ve eğlenebiliyorum. Henüz başlamadım ama okula da gidebilirim. İşte bu nedenle barış herkes için çok büyük önem taşıyor.

Ancak Suriye’deki milyonlarca çocuk benim sahip olduklarımdan mahrum ve Suriye’nin farklı yerlerinde acı çekmeyi sürdürüyor. Onlar, yetişkinler yüzünden acı çekiyor.

Amerika’nın başkanı olacağınızı biliyorum. Suriye’deki çocukları ve insanları kurtarabilir misiniz?

Suriye’deki çocuklar için bir şeyler yapmalısınız, çünkü onlar da sizin çocuklarınız sayılır ve sizin gibi onlar da barışı hak ediyor.

Suriye’deki çocuklar için bir şeyler yapacağınıza söz verirseniz, beni yeni arkadaşınız bilin.

Suriye’deki çocuklar için yapacaklarınızı görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Kaynak: www.ocakmedya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir