Neden ‘Demli Çay’?

Demlicay.netDadaş, denince Türkiye’de akla Erzurum gelir. Dadaş kelimesi Erzurum’da ve yöresinde yerleşik veya menşe-i olarak bu yörenin insanını, özellikle bu yöreye ait bir halk oyunu olan Erzurum barlarını oynayan oyunculardan her birini ifade ediyor.

Kadim şehir Erzurum’un tarihi Milattan Önce (MÖ)  4000 yıllarına kadar uzanıyor. Urartular, Kimmerler, İskitler, Hititler, Medler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Sasaniler, Emeviler, Selçuklular, Moğollar, İlhanlılar, Safeviler, Osmanlılar’ın ardından kurulan Türkiye’nin en kalabalık 29. Şehri.  Nüfus bakımından Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük üçüncü ili olan Erzurum, denizden yüksekliği yaklaşık 1900 metre.

Yüzölçümü bakımından ise Türkiye’nin en büyük 4. şehri olan Erzurum’un, temel geçim kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturuyor. İklimi sert, geçilmez sarp yolları var. Sanayisi yok denecek kadar az. Örf ve adetlerine günümüz koşullarında oldukça bağlı. Cağ kebabından kadayıf dolmasına kadar birçok lezzeti de barındıran Erzurum, adeta bir açık hava müzesi.

Kalesinden saat kulesine, medreseden kervansaraya, tabyalardan camilere, türbelerden kümbetlere kadar Erzurum tarih kokuyor. ‘Demli Çay’ eşliğinde, bu tarihi mirası, sizlere anlatmak istedik. Erzurum’un tarihi zenginliğiyle ilgili Cumhuriyet Caddesinde kime sorarsanız sorun, alacağınız cevaplar birbirinin aynısı olacaktır: Çifte Minareler, Ulu Camii, Lala Paşa Camii, Erzurum Kalesi, Saat Kulesi, Yakutiye Medresesi, Abdurrahman Gazi Türbesi, cağ kebap, kadayıf dolması, Palandöken Dağı…

Kimse size Ahi Tuman Baba türbesinden, Ebu İshak-ı Kazuruni türbesinden, Emir Şeyh (Abbas Şeyh) türbesinden bahsetmeyecektir. Yada Kasım Paşa Camiinden, Zeynal Camiinden, Esad Paşa Camiinden söz açılmayacaktır. İşte Demli Çay, kültürün demlendiği şehri sizlere anlatmak için yola çıktı. Tarihi sorumluluğun bilincinde Demli Çay, her karış toprağı tarih kokan Erzurum’u yeniden tanıtacak. Elbette yeniden tarih yazmayacağız. Bizim yapmak istediğimiz, yazılan tarihi gün yüzüne çıkarmak. Erzurum’un tarihi mirasını canlandırmak. Şehirle bütünleşmiş tarihi eserlerin dışında varolan diğer zenginlikleri de ayağa kaldırmak.

Bir Demli Çay eşliğinde, bu tarihi yolculuğa sizleri de bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir