Hain terör saldırısında 38 şehit, 155 yaralı

Hain terör saldırısında 38 şehit, 155 yaralı. İstanbul Vodafone Arena’nın önünde ve Maçka Parkı’nda gerçekleşen hain terör saldırılarında 38 kişi şehit oldu. Türkiye’yi yasa boğan terör saldırısında 155 kişi hastaneye kaldırıldı.  Hastanelerde 136 kişi müşahede altında, 14’ü yoğun bakımda, 5’i ameliyatta.

38 şehidin 30’u polis memuru ve emniyet görevlisi, 7’si ise sivil vatandaş. Bir kişinin de kimliği henüz tespit edilemedi. Saldırıyla ilgili 13 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

Terör saldırısı sebebiyle bir günlük milli yas ilan edildi.  Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla bakanlıklara gönderilen yazıda “10 Aralık 2016 tarihinde İstanbul’da meydana gelen menfur terör saldırısı sonucunda, hayatını kaybedenlerin acı kaybından dolayı 1 gün süreyle milli yas ilan edilmesi ve bütün bayrakların yarıya çekilmesi uygun görülmüştür.” denildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hain terör saldırısının el düzenekli bomba yüklü bir aracın patlatılmasıyla yapıldığını söyledi. İstanbul Polis Eğitim ve Kongre Merkezinde basın toplantısı düzenleyen Soylu, terör saldırısının nasıl gerçekleştiğini anlattı:

“Beşiktaş-Bursaspor maçının ardından Bursaspor taraftarının stattan çıkışı sonrasında Çevik Kuvvet ekiplerinin toplanma yerinde saat 22.29’da el düzenekli bomba yüklü bir araç patlatıldı. El düzenek vasıtasıyla patlatılıyor ve olay yerinde şehitlerimiz ve yaralılarımız oluyor. Aynı dakikalarda 45 saniye sonra Maçka Parkı’nda yine bağlantılı olduğunu düşündüğümüz bir başka canlı bomba, polisler tarafından fark ediliyor. Etrafı tertibat alınıyor, araç patlatıldıktan hemen sonra o da kendisini, kendisinin etrafında tertibat alan polislerin hemen ortasında patlatıyor.”

Olayın nasıl planlandığı, ne zaman planlandığı konusunda ve nasıl yürütüldüğü konusundaki çerçevenin ellerinde varolduğunu ama hem soruşturmanın yürütülmesi hem de operasyonun devamı açısından, bu konuda çok fazla değerlendirmede bulunmayacaklarını ifade eden Soylu, yapılan değerlendirmeler çerçevesinde fail olarak terör örgütü PKK’nın işaret edildiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir