“Girişimci Kadınlar Projesi” ile 90 kadının yaşamı değişecek

Yakutiye Belediyesi, kadınların istihdamını kolaylaştırmak, girişimci kadınları teşvik etmek amacıyla geniş kapsamlı bir kurs düzenledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulan Avrupa Birliği (AB) destekli “Erzurum Yakutiyeli Girişimci Kadınlar Projesi” ile 90 kadının yaşamında pozitif bir değişimin önü açılacak. Kadınlar için girişimcilik, tekstil konusunda beceri ve yeterlilik kursları 360 saat sürecek.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, proje ile dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ve istihdam edilebilirliklerini artırmayı hedeflediklerini vurguladı. Korkut, şunları söyledi: “Projenin kapsamında 90 kadına tekstil alanında eğitim verilerek nitelikli hale gelmeleri sağlanacaktır. Girişimcilik ile ilgili eğitim alacaklar. İş kurmayı planlayanlara danışmanlık desteği sağlanacaktır. Kadının çalışmasıyla ekonomik olarak rahatlayacak ailelerde kendine güvenen ve sosyal güvencesi olan bir anne modeli çocuklar için hem eğitici hem de vizyon geliştirici olacaktır. Belediyemiz ise 2015-2019 stratejik planında kadın istihdamı konusunda hedeflediği sonuçlara ulaşarak kurumsal kapasitesini artıracaktır.”

Kadın istihdamı konusunda önemli adımlar atılmasını sağlayan ve bölgenin sosyoekonomik gelişimine doğrudan etki edecek projenin hayata geçmesiyle örnek modeller de oluşacağını belirten Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclis Başkanı Saim Özakalın, projeye paydaş olmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Özakalın, “Nitelikli iş gücünün ve istihdamın önemi açıktır. Belediyelerin kalifiye iş gücü noktasında çalışması önemlidir. Bu bağlamda Yakutiye Belediye Başkanımız Ali Korkut’un yeri ve çabaları taktire şayandır. Güzel bir projede paydaş olmak, iş gününe katkı sunmak güzel bir hareket.” dedi.

Erzurum Yakutiyeli Girişimci Kadınlar Projesi’nin Özellikleri

Kadınlara girişimcilik ve tekstil konusunda beceri ve mesleki yeterlilik kazandırılması, kadın işgücü arzının ve kadın girişimci sayısının artırılması, kayıtlı kadın istihdamının artması, kadınların işgücüne katılımlarının önündeki engellerin asgari düzeye indirilmesine katkı sağlanması.

90 kadına 360 saatlik Düz Dikiş Makineci mesleki eğitiminin verilerek nitelikli hale getirilmesi ve sertifika alması beklenmektedir. Eğitimi başarı ile bitiren kadınlardan en az 10 tanesinin projenin ardından ilçemizdeki tekstil işletmelerinde ara eleman olarak istihdam edilmesi, girişimcilik eğitim alacak kadınlardan iş planı hazırlama danışmanlığından yararlanması, projeden sonraki 2 yıl içinde iş kurma danışmanlığı alarak girişimci kadınlar olması hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir