Geleceğin kayakçıları, bu okuldan yetişiyor

Avrupa’nın önemli kış spor merkezlerinden Erzurum’da, kayakçılar küçük yaştan itibaren yetişmeye başladı. Yakutiye Belediyesi tarafından 7 yıl önce açılan kayak kursunda kayak yapmayı öğrenen çocuk sayısı 3 bin 500’e çıktı.

2016-2017 eğitim öğretim yılı kayak eğitim programı, Palandöken Dağı’ndaki Yakutiye Kayak Kulübü tesislerinde başladı. Kayak eğitimlerinin 7’ncisinin yapıldığı açılış törenine çocuklar, veliler de katıldı. Çocuklara, kıyafetleri ve kayak malzemeleri dağıtıldı.

Yakutiye’deki 100 okuldan seçilen 7 ila 13 yaş arası 500 öğrenci, 10 kayak öğretmeni ile birlikte derslere başladı. Öğrencilere eğitim sonu sertifika veriliyor. Kayağa yeteneği olanlar ise seçilip profesyonel anlamda yetiştirilerek milli takıma gönderiliyor.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, kar ve kış turizminin şehri Erzurum’da kayak bilmeyenlerin olmasının eksiklik olduğuna dikkat çekti. 7 yıl önce kayağın Erzurumlu tarafından sevilmesi ve öğrenilmesi düşüncesiyle bu kursu açtıklarını dile getiren Korkut, şunları söyledi:

‘Ağaç yaşken eğilir’ felsefesiyle ilk ve orta okul çağındaki çocuklarımıza kayak eğitimini vererek bir taban oluşturmak istedik. İstiyorum ki bu şehirde herkes kayak öğrensin, turizm şehri olmamızın farkına varsın. Elbette kayak için şartları yeterli olmayan kesimler var. Biz de bunları hedefledik, kayak takımı, malzemesi alamayacak çocuklarımıza fırsat eşitliği sunalım, onlarda kayağı öğrensinler istedik. Aradan 7 yıl geçmiş ve biz binlerce çocuğumuza kayak eğitimi vermişiz. Çok mutluyum.”

500 kişinin kayak malzemesinin, kıyafetlerinin belediye tarafından karşılandığını vurgulayan Korkut, “Şapka, gözlük, kıyafet her malzemeyi sağlıyoruz. Evlerinden servisle alıp servisle bırakıyoruz. Yemeklerini yiyorlar ve keyifle kayak öğreniyorlar. Onların sevinci ve mutluluğu bizim için yeterli.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir