Fırat Kalkanı Harekatı’nda 16 Mehmetçik şehit oldu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında 16 Mehmetçiğin şehit olduğunu açıkladı. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında 121 gündür devam eden operasyonlarda şimdiye kadar 35 güvenlik görevlisi şehit düştü.

TSK’dan yapılan açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı’nın 121. gününde, dün akşam saatlerinden bugün saat 15.00’e kadar meydana gelen gelişmeler şöyle sıralandı:

Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, kuşatılmış olan Bab meskûn mahallini, DAEŞ terör örgütü mensubu teröristlerden temizlemek ve kontrol altına almak maksadıyla, havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteğinde ileri harekâta devam edilmektedir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda; 93 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. 2 kahraman silah arkadaşımız ve 5 Muhalif şehit olmuş, 38 Muhalif ise yaralanmıştır. Bir bombalı araç imha edilmiştir.

Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 228 DEAŞ terör örgütü hedefi (barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları) ateş destek vasıtaları ile baskı altına alınmıştır. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, Bab bölgesinde tespit edilen DEAŞ terör örgütüne ait toplam 90 hedef (70 Barınma yeri, 2 Cephanelik, 10 DEAŞ mevzii, 8 silah monteli araç) imha edilmiş, 67 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Toplam 160 DEAŞ teröristi etkisiz hale getirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda Fırat Kalkanı Harekatı’ndaki El Bab operasyonu hakkında milletvekillerine bilgi verdi. Bakan Işık, şu bilgileri verdi:

Bugüne kadar Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DEAŞ terör örgütünden 1005 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca DEAŞ’a ait 4 tank, 29 havan, 41’i silahlı 97 araç, 621 bina ve 61 savunma mevzii, 28 komuta merkezi, 17 cephanelik imha edilmiş, 11 bombalı araç tesirsiz hale getirilmiştir. PKK/PYD/YPG teröristlerinin 299’u etkisiz hale getirilmiştir. Bu operasyonlar sırasında PKK/PYD/YPG’ye ait 14 bina, 4 savunma mevzii, 5 araç ve 1 Drone da imha edilmiştir.

Cerablus, Er Rai ve DEAŞ açısından büyük sembolik önem taşıyan Dabık’ın kurtarılmış olması mühimdir. Böylece, 2 bin kilometrekare civarında bir alan teröristlerden temizlenmiş, 225 meskun mahal özgürleştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir