Faydaları saymakla bitmiyor!

Karalahana tüm gıda grupları arasında, aldığınız kalori başına sağladığı besin miktarı en yüksek gıdalardan biri.

100 g karalahana 50 kalori ve 1,7 mg demir içeriyor. Günlük demir ihtiyacının yaklaşık %9’unu karşılıyor. 100 g et 214 kalori ve 2,9 mg demir içeriyor. Bu da günlük ihtiyacın %16’sına denk geliyor. Yani karalahana hem iyi bir demir kaynağı hem de kalori başına etten bile fazla demir içeriyor.

K vitamini kemik sağlığı ve kanda normal bir pıhtılaşma sağlamak için önemli. 1 ölçü bardağı karalahana (67 g) K vitamini ihtiyacınızın %684’ünü karşılıyor! A vitamini cilt ve saç sağlığı, bağışıklık sistemi ve üreme fonksiyonları için önemli. 1 bardak karalahana A vitamini ihtiyacınızın %206’sını karşılıyor.

C vitamini vücudun bağışıklık sistemi, besinlerden demir emilimi, ve vücudun kollajen üretimi için gerekli. Kollajen cilt, saç ve kemik sağlığı için büyük önem taşıyan bir protein. Cilte ve eklemlere esneklik ve güç vermesinin yanı sıra ölü deri hücrelerini de yeniliyor.

Karalahana ideal bir doğal detoks besini. Bunun sebebi isothiocyanates (ITC) isimli bir bileşen ve sülfür içermesi. ITC toksinlerin hücrelerden atılmasına yardımcı olan bir bileşen. Ayrıca sülfür de toksinlerin vücuttan atılmasına ve karaciğerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı.

Bir bardak dolusu karalahana 36 kaloriye karşılık 5 g lif içeriyor. Günlük lif ihtiyacı 30 g civarı. Yeterli lif tüketmek kabızlığı engellemek için önemli.

Yapılan araştırmalar karalahananın içerdiği alfa lipoik asit (ALA) isimli antioksidanın Tip 2 diyabet hastalarının kan şekerini doğal yoldan düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiş. Karalahana ALA ihtiyacınıza önemli bir katkıda bulunuyor. Ancak tek başına yeterli olmayabilir. Eğer şeker hastası iseniz, lütfen bu konuda doktorunuza danışın.

Karalahana brokoli, karnabahar, lahana gibi turpgiller ailesine ait bir sebze. Turpgiller ile yapılan araştırmaların çoğu göğüs, bağırsak, karaciğer ve mide kanseri türlerini önlemekte etkili olduklarını gösteriyor.

Ispanak veya pazı yerine kullanabileceğiniz karalahanayı bol bol tüketebilirsiniz.

Son olarak bir uyarı: Tiroit rahatsızlığınız varsa karalahana tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Kaynak : CNN-TÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir