Facebook düşüncelerinizi okuyacak!..

Facebook bu yeni proje için şirket içinde Building 8 isimli bir çalışma birimi kurdu. Bu “gizli” çalışma birimindeki ekipler “brain-computer interface” adı verilen projeyi hayata geçirmek için çalışacak. Eğer proje gerçeğe dönüşebilirse Facebook kullanıcıları artık sadece düşünerek mesaj yazabilecekler ve sosyal medya servisini düşünceleriyle kontrol edebilecekler.

Facebook’un düzenlediği F8 konferansında DARPA ve Google’dan sonra Building 8’in başına geçen Regina Dugan; insan beynini doğrudan bilgisayarlara bağlayacak yeni yollar deneyen, beyin kontrolüne odaklanan teknolojilerle ilgili bilgi verdi.

Vücudun hareketini takip etmeye gerek kalmadan doğrudan sinirsel aktivitenizi izliyor. Şirketin 60 mühendisle birlikte geliştirdiği teknoloji, bu sayede insanların düşüncelerini takip ederek, arada bir başka fiziksel eyleme gerek kalmadan, bilgisayarla etkileşime girebiliyor. İnsan teninin kulaktaki salyangozun özelliklerini taklit etmesini sağlayacak donanım ve yazılım teknolojileri geliştiriyor. Bu teknoloji sayesinde insan derisi ses duyarlı hale geliyor ve işitme kulağa bağlı bir duyu olmaktan çıkıyor.

Dugan’ın öne çıkardığı iki etkileşimden ilki yazı. Altı aydır beyinle yazma teknolojisi üzerinde çalışan Facebook, insanların yazı yazmak için akıllarından kelimeleri geçirmelerinin yeterli olacağı bir arayüz geliştirmek istiyor. Amaç, ilk etapta dakikada 100 kelime yazmak.

Dugan “Çok da uzak gelecekte olmayan bir gün, ben Mandarin dilinde düşünürken sizin beni o anda İspanyolca dilince hissetmeniz mümkün olabilir” diyor. Hayal etmesi de denemesi de keyifli bu yolculukta Facebook, insan beynini doğrudan bilgisayarlara bağlayacak en güçlü adaylardan biri olarak beliriyor.

Zaten Facebook’tan önce benzer Teknolojileri üretebilmek adına yatırım yapan birkaç şirket daha var ama hepsi beyne yerleştirilecek implantlar yardımıyla bu işi gerçekleştirmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir