Fabrika gibi çalışıyor; ESMEK’te 18 bin kişi eğitim gördü

Erzurum Sanat ve Eğitim Merkezleri (ESMEK), ekonomi ve kültür alanında şehrin iktisadi ve sosyal hayatını canlandırıyor. Vatandaşların mesleki ve sanatsal bilgilerini geliştirip kent kültürüne katkıda bulunuyor.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, şunları söyledi: “İnsanların pasif tüketici olmaktan çıkıp, aktif üretici olmalarına yardımcı olan ESMEK ile halkımızın gelir elde etmelerine ve meslek sahibi olmalarına imkân tanıyoruz. Örgün eğitimi tamamlayıcı bir yaygın eğitim organizasyonu olan ESMEK’in; hasta kabul işlemleri, aşçılık, yöresel halı dokuma, Bardız kilimi, filogrofi, tezhip, giysi, kuaförlük, halk oyunları, hızlı klavye, arıcılık, doğalgaz tesisatçılığı, ön muhasebe, bilgisayar kullanımı, ebru ve yağlı boya resim kurslarında şimdiye kadar 18 bini aşkın vatandaşımıza eğitim verdik. Şuanda 150’ye yakın kursta 4 bin kursiyerimiz eğitim görmektedir.”

ESMEK kurslarının artacağını dile getiren Sekmen, kurs ve kursiyer sayılarını artırarak 18 bin rakamını 50 bine çıkaracaklarını söyledi. Açık ve kapalı cezaevi ile Ruh ve Sinir Hastalıkları’nda da kurs çalışmaları olduğunu belirten Sekmen, “ESMEK ve Bilgi Evleri’nde öğrencilerimiz için aynı zamanda Halk Eğitim iş birliğiyle sınavlara yönelik LYS ve LGS kursları da açılmaktadır. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından güney ilçelerimizde de halkımızın sosyal ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla özel çalışmalarımız var. Şubat ayı içerisinde ESMEK YURTKUR, ESMEK Karayazı ve Kayakyolu Şehit Mehmet Aydemir Bilgi Evimiz de halkımıza hizmet vermeye başlayacak. Aziziye Bilgi Evi, Pasinler Bilgi Evi, Horasan Bilgi Evi, Uzundere Bilgi Evi, Oltu Bilgi Evi ve İspir Bilgi Evi’nin yapımı tamamlandıktan sonra söz konusu yatırımlarımız da halkımızın emrinde olacak.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir