EYOF Sokağı’nda bir Türk geleneği: Orta Oyunu

Atatürk Üniversitesi tarafından Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF 2017) kapsamında yapılan Kültür ve Sanat Sokağı, ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Kar ve buz heykellerinin yanı sıra konser ve çeşitli etkinliklerin yapıldığı EYOF Sokağı’nda, kadim bir Türk geleneği olan Orta Oyunu sergilendi.

Erzurum’da eğitim gören birçok öğrencinin de izlediği oyunlar, büyük beğeni topladı. Çocuklar, gönüllerince eğlendi. Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri, hava sıcaklığı eksi 5 derecede olmasına karşın 20 dakika boyunca Orta Oyunundan örnekler sundu. Orta Oyunu, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Sahne Sanatları Bölümü öğrencilerinin hem güldüren hem de düşündüren Orta Oyunu ile güzel bir performans sergilediğini belirten Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Sahne Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Pınar Aras, “Bu tarihi dokuya uygunluğu açısından Orta Oyunu uygun gördük. Türk tiyatrosunun bir oyunu olarak Orta Oyundan bir örnek sunduk. Oyunumuz yaklaşık 20 dakika sürüyor. Bölüm olarak bu tür oyunlarımızı daha önceki festivallerde de düzenlemiştik. Erzurum halkını hem kar sokağını gezmeye hem de oyunlarımızı izlemeye davet ediyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir