EYOF için geri sayım başladı

Avrupa’nın genç sporcularını ağırlayacak olan organizasyon 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF) için geri sayım başladı. Erzurum’da EYOF hazırlıkları tamamlandı.

11-18 Şubat tarihlerinde 9 farklı branşta madalyaların dağıtılacağı EYOF 2017 için Avrupa’nın önemli kış spor merkezlerinden olan Erzurum, misafirlerini beklemeye başladı.

EYOF 2017’nin açılış seremonisi ise 12 Şubat Pazar günü gerçekleşecek. 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın açılışına da ev sahipliği yapan Kazım Karabekir Stadyumu’nda düzenlenecek EYOF 2017 Erzurum’un açılış seremonisi, halka açık ve ücretsiz olacak.

Çeşitli etkinlikler ve sürprizlerin olacağı tören, saat 19:30’da başlayacak. Vatandaşlar, saat 17.00’den itibaren tören alanına giriş yapabilecek.

Avrupa Olimpiyat Komiteleri EYOF Direktörü Katerina Nycova, Seremoniler Direktörü Ahmet Dal ve Gönüllüler Direktörü Levent Önal gözetiminde yapılan provada, ilk olarak gönüllülerden oluşan öğrenciler Oyunlar Köyü’nde bulunan otobüs duraklarında toplandı.

EYOF’a katılacak ülkelerin isimlerinin yazılı olduğu dövizlerle, ilgili ülkelerin sporcularını temsilen 10’ar kişilik gruplar araçlara bindirilerek Kazım Karabekir Stadı’na götürüldü. Tribünlerde temsil ettikleri ülkeler için ayrılan bölümlerde yerlerini alan gönüllüler sonrasında tekrar araçlarla Oyunlar Köyü’ne getirildi. Prova sonrası akreditasyon kartları dağıtılan gönüller, EYOF yetkilileriyle yemekte bir araya geldi.

Sırbistan Büyükelçisi Danilo Vucetic, Erzurum’dan çok etkilendiğini söyledi. Üç buçuk yıldır Türkiye’de görev yaptığını ancak ilk kez Erzurum’a geldiğini belirten Vucetic, “Çok kısa bir süre sonra yine gelmek, en azından bir hafta sonu geçirmek istiyorum. Şehir çok modern ve çok rahat. Kış turizmini geliştirmek için Erzurum’un daha fazla şansı olduğunu düşünüyorum. Tesislerden gerçekten çok çok etkilendim. Aslında temel olarak bütün tesisleri ziyaret ettik. Eminim ki oyunlara katılanlar da bütün şartlar sağlanmış olarak buraya gelecektir ve çok iyi sonuçlar elde edilecektir. Genel olarak konuşmak gerekirse bu tür tesisler kış turizmini tamamlama açısından son derece önemli. Bu bir iltifat değil, gerçekten çok etkilendim.

Finlandiya Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Jussi Soini ise “Çok güzel bir şehir, özellikle kış sporları için. Bütün kış sporları için gerekli olanaklar var burada. Çok iyi tesisler var. Buradaki birçok olanağın 10 yaşından daha küçük kişilere hitap ettiğini ve çok iyi kalitede olduğunu biliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir