EYOF Direktörü Nycova: Erzurum, kış sporları konusundaki algıları değiştirecek

Avrupa’nın önemli kış spor merkezlerinden olan Erzurum’un ev sahipliğinde düzenlenecek olan 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF) için hazırlıklar sürüyor. 11-18 Şubat tarihleri arasında 9 farklı branşta yapılacak organizasyon için Avrupa Olimpiyat Komiteleri EYOF Direktörü Katerina Nycova, Erzurum’a gelerek incelemelerde bulundu.

2011 yılında Trabzon’da düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali’nin de direktörlüğünü yapan Katerina Nycova, Türkiye’deki çalışma sistemini iyi bildiğini söyledi. “Trabzon’daki Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali’ydi ve bu nedenle çok farklı bir ortam vardı.” diyen Nycova, şöyle devam etti: “Ama organizasyon tarafında benzerlikler var doğal olarak. Türkiye misafirperverliğini ve bütçe anlamında cömertliğini sunuyor. Bu nedenle de biri yaz, diğeri ise kış sporları organizasyonu olmasına rağmen benzerlikler var.

Erzurum’daki tesisler gerçekten çok iyi ama bu beni 5-6 yıl önce ilk gelişimde de etkilemişti. Küçük sayılabilecek bir alanda çok fazla buz pisti var. Tesisler kalite olarak da iyi seviyede. Benim için bir kış cenneti diyebilirim. Erzurum organizasyona ev sahipliği yapmak için hazır.

Çok fazla yol kat edildi. Bu da beni memnun ediyor çünkü organizasyonun başlamasına sadece 20 gün kadar bir süre kaldı. Çok kısıtlı bir vakit var. Dediğim gibi, gelişme var ama kalan süreçte yapılacak işler de mevcut. Yakın zamanda yapılacak birkaç ufak detay hariç tesisler hazır. Kar konusunda sorun yok; yapay kar üretmek zorunda değiliz. Kısacası, ilerleme kaydediliyor.”

Türkiye’nin kış sporlarındaki gelişimine karşın yurt dışında insanların burada böyle bir ortamın varlığından habersiz olduklarını dile getiren Nycova, EYOF 2017 Erzurum’un bu algıyı değiştireceğine dikkat çekti. “Bazı alanlarda gelişme var ama bazılarında da düşüş söz konusu.” diyen Nycova, “Kayakla atlamadan örnek vermek gerekirse, çok fazla organizasyon düzenlenmiyor. Hâlâ gelişmesi gereken şeyler var ama genel olarak kış sporlarında giderek daha iyi duruma geliyorsunuz. Yurt dışında insanlar Türkiye’de kış sporlarına uygun bir ortamın olduğunun farkında değiller. EYOF 2017 de insanları şaşırtacaktır bu nedenle.

EYOF’un getirileri arasında birkaç şey var. Bunlardan biri altyapı ve tesis çalışmaları. Türkiye de bu süreçte atlama kulelerini tekrar inşa etti. Belki bundan sonra ülkede kayakla atlamanın gelişimi için yeni çalışmalar yapılabilir. EYOF ve benzeri organizasyonları düzenlemenin amacı, gelecekte başka organizasyonları düzenleyebileceğinizin kanıtı. Daha önce benzer şeyler yaptığınızı göstererek daha büyük organizasyonlar düzenlemeye hak kazanabilirsiniz. Bu da Türkiye’de sporun gelişimi için önemli. EYOF aynı zamanda sporun ve özellikle de genç sporcuların gelişimi açısından önem taşıyor. Erzurum’da düzenlenecek EYOF çocukları motive edecek ve onlar da belki ilerde Olimpik sporcu olmayı hayal edecekler.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir