EYOF 2017 tamamlandı; işte sonuçlar!..

Erzurum’da yapılan 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF 2017) tamamlandı. Rusya ve Belarus buz hokeyi finalinde karşı karşıya geldi. Karşılaşmayı 7-1 kazanan Rusya altın madalyanın sahibi oldu. Fransa ve Slovakya ise buz hokeyinde bronz madalya için mücadele etti. Karşılaşmayı Slovakya 3-2 kazandı.

Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde kayakla atlamada son madalyalar hem erkekler hem de karma takım atlayışlarıyla sahiplerini buldu. Normal tepe yarışlarında Slovenya yine birinciliği elden bırakmadı. Slovenya sporcuTimi Zajc, 117.5m uzunluğundaki atlayışıyla, K90 tepesinin en uzun atlayışını gerçekleştirdi.

Curling erkeklerde Rusya, Hollanda’yı yenerek altın madalyaya uzandı. Kızlarda ise altın madalya yine Türkiye’yi mağlup eden Rusya’ya gitti. Kızlarda bronz madalya ise Norveç’i yenen Polonya’ya gitti. Erkeklerde de bronz Slovenya’nın oldu. Türkiye erkeklerde organizasyonu dördüncü tamamladı.

Alp disiplini takım yarışlarının sonunda altın madalyanın sahibi Rusya oldu. Rusya, bu mücadeleyi de birincilikle tamamlarken, ikinci sırada yerini alan ülke Slovenya oldu. Zorlu mücadelenin üçüncüsü ise Fransa.

Sürat Pateni Salonu’nda yapılan erkekler 1000 metre yarışmalarında Türk sporcu Hazar Karagöl, tarihi bir başarı elde ederek gümüş madalya kazandı. Fransız Diane Sellier’ın 1:35.643 ile altın madalyanın sahibi olduğu yarışta üçüncülüğü ise 1:45.728’de finişi gören Rus Aleksei Simakin elde etti.

Rus sporcular, karışık 3000 metre bayrak yarışında altın madalya kazandı. 4:24.843 ile yarışı tamamlayan Polonya ikincilik kürsüsüne çıktı. 4:25.880’lik derecesiyle üçüncü sırada yarışı tamamlayan Hollanda da bronz madalya elde etti. Türkiye yarışı dördüncü sırada tamamladı.

1000 metre yarışlarında kızlar ve erkeklerde madalyalar sahiplerini buldu. Kızlarda Polonyalı Kamilova Stormowska organizasyonu altın madalya ile noktaladı. Vera Rasskazova 1000 metrede ikinciliği elde etti. Bronz madalya ise Polonyalı Patrycja Markiewicz’in oldu.

13 ülkeden 2’şer kız ve erkek sporcunun takım halinde mücadele ettiği yarışı toplamda 1:16:39.3’lük derece ile Rusya birinci sırada tamamladı. İkincilik kızların ilk yarışına kötü başlamasına rağmen daha sonraki sporcuların elde ettiği başarılı sonuçlarla Fransa’nın olurken, üçüncü olarak kürsüye çıkan takım Finlandiya oldu. Ev sahibi Türkiye yarışı 12. sırada tamamladı.

2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF) kayaklı koşu karma bayrak yarışında zafer Rusya’nın oldu. Rusya’yı 51.27.9’luk derecesiyle Finlandiya izlerken üçüncülük ipini 51:52.9’la Fransa göğüsledi. Ev sahibi Türkiye yarışı 10. sırada tamamlarken, Estonya diskalifiye oldu.

EYOF 2017 Erzurum’un son yarışlarında, Türkiye’nin tek atlama kulesi olan Kiremitliktepe Atlama Kuleleri’nin rekoru kırıldı. Hem erkeklerde hem de karma takım yarışlarında altın madalyayı kazanan Slovenya’dan Timi Zajc 117.5m uzunluğundaki atlayışıyla, K90 tepesinin en uzun atlayışını gerçekleştirdi.

Her ülkeden dört sporcunun katıldığı karma takım yarışlarında da sıralama değişmedi ve Slovenya altın madalyanın sahibi olurken, Fransa gümüş, Rusya ise bronz madalyayı kazanan ülke oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir