Everest Dağı’nın yüksekliği yeniden ölçülecek

Nepal’de 2015 yılında meydana gelen depremden dolayı dünyanın en yüksek dağı Everest’in yüksekliğinin değişip değişmediğini tespit etmek için dağda ölçüm yapılacak.

BBC’nin haberine göre Hindistan hükümeti, Everest’in yüksekliğinin tekrar ölçüleceğini açıkladı. Topoğraf Swarna Subba Rao, ölçümleri yapacak ekibin bölgeye iki ay içerisinde gönderilmesinin planlandığını ifade etti. Dağın yüksekliğinin Küresel Konumlama Sistemi (GPS) ve üçgenleme yöntemiyle ölçüleceğini belirten Rao, araştırma ekibinin çalışmalarını Nepal hükümeti ile işbirliği içerisinde yürüteceğini söyledi.

Bazı bilim adamlarının dağın yüksekliğinin azaldığına inandıklarına dikkat çeken Rao, ancak bu konuda kesin bir kanıt olmadığını vurguladı.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi ise Himalayaların bir bölümünün yüksekliğinin 25 Nisan 2015 tarihinde Nepal’de meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından 1 metre kadar azaldığını açıklamıştı. Uydu verileri de depremin ardından Everest’in zirve yüksekliğinin azaldığına işaret ediyor.

Nepal’de 25 Nisan ve 12 Mayıs 2015’te kaydedilen iki depremde 8 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, 22 bin kişi yaralanmıştı. Son 80 yılın en büyük deprem felaketini yaşayan ülkede yüz binlerce kişi evsiz kalmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir