Ev kadınları, meslek edinip üretici oluyorlar

Erzurum Yakutiye İlçe Belediyesi, ev kadınları ve genç kızlara geleneksel el sanatları, çağdaş meslek eğitimleri vererek onları üretici birey olarak topluma kazandırıyor. Kurslara ortalama 100 civarında kadın ve genç kız katılıyor. Mesleki eğitimini tamamlayanların büyük bir kısmı evlerine yeni meslek kazanmış olarak dönüyor. Bir kısmı ise kurs merkezinde üretim yapıp alınan siparişlerle sürekli iş imkanı sağlıyor. Girişimci ruhu olan bazı kursiyerler de semtlerinde çeyiz eşyası satış mağazaları açıyor. .

Yakutiye Belediyesi, 7 yıl önce başlayan ev kadınlarına yönelik meslek edindirme kurslarıyla yüzlerce kadın ve genç kıza yeni pencereler açtı. Erzurum’un ilk Mesleki Eğitim Kursu, ev kadınlarına, genç kızlara meslek kazandırdı. Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, eğitim merkezinin sosyal ve üretim yönüyle önemli olduğunu belirtti.

Geleneksel ve çağdaş el sanatları, vitray, dikiş nakış dallarında mesleki eğitimler verdiklerini dile getiren Başkan Korkut, şunları söyledi: “Evine kapanıp kalmış kadınlar, genç kızlarımız burada kazanıma sahip oluyorlar. Kurs, aile ortamı yapısıyla sosyal terapi merkezi görevini de yerine getiriyor. Kursiyerlerimizin bir bölümü sürekli devam ediyorlar. Burası sipariş atölyesi mantığına dönüşmüş bir kurs merkezi. Burada kadınlara, genç kızlara iş imkânı sağlıyoruz. Onları üretici konuma getirip topluma katkı sunan konuma taşıyoruz. Her imkanı sağladığımız kurslarımızda kursiyerlerimiz siparişler alıyorlar. Kazandıkları paralarla ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar.

Bazı kursiyerler kızlarının, bazıları ise oğullarının düğününe hazırlık yapıyorlar. Yakutiye Belediyesi olarak buradan herhangi bir kar amacımız yok. Mesleki eğitimle ilgili gerek makine, gerekse hammadde belediyemiz tarafından karşılanıyor. Kurs hocalarımız onların başında, sürekli eğitim veriyorlar. Kursiyerlerimiz burada ürettikleri her el emeği göz nuru çeyizlik malzemeyi satıp parasını alabiliyorlar. Üç Kümbetler Projemiz hayatiyete geçerse kurs merkezleri ve sergi alanları bakımından daha geniş bir imkana kavuşacağız. Modacı, tasarımcıları getireceğiz ve Erzurum’un geleneksel el sanatlarını ülke gündemine taşımaya gayret edeceğiz. Erzurum’un hangi değeri varsa, unutulmuşluktan kurtarmayı hedefliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir