ETSO’ya istihdam teşekkürü

Erzurum Valiliği, “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Hareketi” konulu bir toplantı düzenledi. Valilik konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya, ilgili kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve işadamları katıldı. İş dünyasının temsilcilerinden ve işadamlarından istihdam seferberliği kapsamında yaptıkları çalışmalar dinlendi ve artı istihdam konusundaki taahhütleri alındı.

Toplantıda ilk olarak, Erzurum Çalışma ve İş Kurumu’nda görevli İş ve Meslek Danışmanı Metin Erzincanlı, 687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile sağlanan istihdam teşvikleriyle ilgili bir sunum yaptı. Başlatılan istihdam seferberliğinin önemine dikkati çeken Vali Seyfettin Azizoğlu, herkesin gücü nispetinde bu seferberliğe destek vermesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’deki işsizlik ortalamasının yüzde 10 seviyelerinde olduğunu ifade eden Azizoğlu, şunları söyledi: “Bu oran Erzurum’da yüzde 4,5 seviyelerinde. İŞKUR kayıtlarına göre ilimizde yaklaşık 22 bin 500 işsiz var. İnşallah milli istihdam seferberliği ile bu oranı daha da aşağı çekmeye gayret göstereceğiz. Seferberlik denilince akla her zaman Erzurum gelir. Erzurum, tarihin her döneminde her türlü seferberlikte üzerine düşeni özveriyle yapmıştır. Bu konuda da, şehrimizdeki işverenlerimizin devletimizin ne demek istediğini çok iyi anladığına ve elinden geleni yapacağına inanıyoruz. 2. OSB, tam anlamıyla faaliyete geçmesiyle istihdama da ciddi katkılar sağlayacak. Bölgenin uluslararası ticaretine büyük katkı sağlayacak olan bir serbest bölge de Erzurum’da kurulacak. Bu da ilin istihdam sorununa çözüm getirecektir.”

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ise milli istihdam seferberliğinin ilan edildiği tarihten itibaren ETSO’nun İŞKUR’la yaptığı çalışmalar neticesinde bugüne kadar 873 kişinin özel sektörde istihdam edildiğini kaydetti. Aşkale Çimento grubu olarak da 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından yatırımlara hız verildiğini ve bugüne kadar 264 kişiye ilave istihdam sağlandığını anlatan Yücelik, ETSO bünyesindeki ABİGEM ve Kredi Garanti Fonu (KGF) gibi kurumlarla istihdama katkı sağlayacak çalışmalara imza attıklarını vurguladı.

Başkan Yücelik, şu bilgileri verdi: “Odamız bünyesinde yaklaşık 10 yıldan bu yana faaliyet gösteren ABİGEM tarafından 2016 yılında, 39 gruba girişimcilik eğitimi verildi. 1.170 kursiyer sertifika aldı. 46 girişimciye proje hazırlandı ve KOSGEB onayı alındı. 2017 yılı çalışmaları kapsamında, 10 ilde toplam 110 grup için uygulamalı girişimcilik eğitim protokolü imzalandı. Yine bu yıl 3 bin 300 kişiye uygulamalı girişimcilik eğitimi verilmesi hedefleniyor. Ayrıca, cazibe merkezleri kapsamında 36 yatırımcıya bilgilendirme yapıldı, 5 tanesi ile protokol imzalanarak proje başvuru çalışmalarına başlandı.

KOBİ’lerin finansman sorununa çözüm olmak amacıyla da TOBB, Kredi Garanti Fonu, Ziraat Bankası ve Denizbank işbirliği ile yürütülen nefes kredisiyle Erzurum’daki işletmelere, 8 milyon 500 bin lira kredi kullanmalarına imkan tanındı. Ayrıca yine KGF’nin bankalarla imzaladığı yeni bir protokol çerçevesinde, Portföy Garanti Sistemi (PGS) ile Ocak ayından bu yana Erzurum ve ilçelerindeki toplam 253 firmaya, 2,5 milyon lira üst limitli, 60 ay vadeli yaklaşık 300 milyon lira hazine destekli kredi kullandırıldı.”

Vali Azizoğlu da ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Yücelik’e istihdama sağladığı destekten ötürü teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir