ETSO Başkanı Yücelik, şehrin ekonomik haritasını çıkardı

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, şehrin ekonomik gelişmelerine ilişkin dikkat çekici bilgiler verdi. 

Sicil affı konusunda hükümetin ve iş dünyasının samimi çabalarına bankaların da aynı şekilde katkı sağlamalarını ve esnafın, tüccarın işlerini kolaylaştırmalarını isteyen Yücelik, hükümetin Cazibe Merkezleri Programı’nı açıklamasının ardından şehrin ciddi anlamda yatırımcıların dikkatini çektiğini ifade etti.

Cazibe merkezleri programı kapsamında birinci etap başvuru döneminde sadece KUDAKA’ya 6 bin 700 kişinin istihdam edileceği öngörülen, toplam 1,5 milyar TL tutarında, 129 yatırım için başvuruda bulunulduğunu anlatan Yücelik, şunları söyledi:

“Kalkınma Bankası aracılığıyla yapılan yatırım başvuruları buna dahil değildir. Ancak, birçok teşvik uygulamasında olduğu gibi bunda da mevcut yatırımlara yeterli destek sağlanmadığını ifade etmek istiyorum.

Kosgeb Erzurum Hizmet Müdürlüğü’nün verilerine göre yaklaşık 3 bin işletmeden yüzde 80’ini Kosgeb’in 36 ay vadeli sıfır faizli işletme kredisi faiz desteğinden faydalanacak. Toplam 70 milyon 795 bin lira kredinin 16 milyon 268 bin lirası Kosgeb tarafından karşılanacak. Bu da finansman sıkıntısı çeken firmalarımız için bir can suyu olacak.

Aynı şekilde TOBB, KGF, Ziraat Bankası ve Denizbank işbirliği ile hayata geçen nefes kredisi kapsamında odamız üyeleri için ilk etapta 5 milyon 5oo bin TL, daha sonra 3 milyon TL ek limit olmak üzere toplam 8,5 milyon lira nefes kredisi kullanmalarına imkan sağlandı.

Son dönemde işletmelerin rağbet gösterdiği bir başka önemli kredi kanalı da; firmaların hızlı şekilde kredi kullanımına imkan sağlayan hazine destekli Portföy garanti sistemi kredileri. KGF’nin Kobi’lere yüzde 90, Kobi dışı büyük firmalara ise yüzde 85 oranında kefalet desteği sağladığı bu kredilerden de; Erzurum ve ilçelerindeki 891 firma, 14 bankadan toplam 2 milyar 300 milyon tutarında kredi kullandı.

KGF, bu firmalar için yüzde 99 oranında risk aldı. Bu kredide Kobi’lere 12 milyon lira, Kobi dışı büyük firmalara da 200 milyon liraya kadar KGF tarafından kefalet sağlandı. Ayrıca, bölgede 7 ilin bağlı olduğu Erzurum KGF 10 yıl içerisinde yüzlerce firmaya toplam 50 milyar 100 milyon lira kefalet sağladı.

Bunların dışında geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren 6736 sayılı kanun kapsamında borçların yapılandırılması iş dünyamıza rahat bir nefes aldırdı. Yine bu yapılandırma kapsamında Erzurum’da 3 bin 336 SGK mükellefi 276 milyon lira tutarındaki borcunu yapılandırdı.

Maliyede ise; 22 bin 363 mükellef, 185 milyon lira borcunu yapılandırdı. Başbakan sayın Binali Yıldırım açıkladı; esnafın pirim ve vergi borcu yeniden yapılandırılacak. Ayrıca, mobilya ve beyaz eşyadaki ÖTV ve KDV indirimi 30 Eylül’e kadar uzatılacak. Devletimizin bu desteklerinin, ekonominin çarklarını yeniden hızlandıracağına, istihdama ve üretime katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Erzurum’da, SGK kapsamında 139 bin 917 kişi aktif olarak çalışıyor. Sosyal güvenlik kapsamında ise; genel sağlık sigortası hariç 555 bin 131 kişi bulunuyor.

Şehrimizdeki iş ve istihdam imkanları arttığında bu rakam daha da yükselecektir. Bu sebeple cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğini çok önemsiyor ve üyelerimizle birlikte bu seferberliğe katkı sağlamak için özveriyle çaba gösteriyoruz. İstihdam seferberliğinde firmalarımızda 873 kişi istihdam edildi. Aşkale Çimento olarak da 264 kişi istihdam sağladık.

Özellikle Cazibe Merkezleri Programı’yla gelecek yatırımların ve mevcut yatırımlara sağlanacak desteklerin, şehrimizdeki işsizlik oranını asgari seviyeye indireceğine inanıyoruz. Odamızın da yönetiminde olduğu 2. OSB’de yatırımcıların talepleri hızlı bir şekilde karşılanmaya çalışılıyor. 2. OSB toplam 216 hektarlık bir alanda kuruluyor.

50 hektarlık 1. etabın altyapısı tamamlandı. 166 hektarlık 2. etapta yatırım programına alındı. 1. etapta 38 kesin tahsis, 2. etapta 13 ön tahsis olmak üzere 51 firmaya tahsis yapıldı. Bu yatırımlar için 2 milyar lira yatırım, 4.635 istihdam öngörülüyor.

2. OSB’de işlerin hızlı bir şekilde yürütülmesi, yatırımcılarımızın taleplerine aynı hızla cevap vermemizi sağlayacaktır. bu konuda ilgili bakanlıklarımızın desteğini bekliyoruz. ETSO olarak her zaman, şehrimizin ekonomik anlamda kalkınması, sosyal ve kültürel bakımdan gelişmesi için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye gayret ediyoruz.

Şehrimize katma değer sağlayacağına inandığımız ve ilimizdeki gençlere alternatif eğitim imkanı sunacak olan bu vakıf üniversitesiyle ilgili çok önemli mesafeler aldık. Son olarak başvuru dosyamızı YÖK’ün ilgili birimine sunduk. Yapılacak değerlendirmeden sonra YÖK Genel Kurulu’na sevk edilecek. Bu konuda zaten sayın Sağlık Bakanımız ve eski İçişleri Bakanımız hemşehrimiz sayın Efkan Ala ile her zaman dirsek temasında olduk ve kendilerinden büyük destek aldık.

Bu projemizde bize destek olan herkese teşekkür ediyor, sizlerin de değerli desteklerinizi bekliyoruz. Odamız, iş dünyasının eğitim ve danışmanlık alanındaki ihtiyaçlarını yaklaşık 10 yıldan bu yana abigem aracılığıyla karşılıyor. Sadece eğitim ve danışmanlık değil, proje hazırlama, proje uygulama ve fizibilite hazırlama gibi hizmetler sunuyor.

14 ili kapsayan geniş bir bölgede hizmet veren abigem bugüne kadar 254 adet uygulamalı girişimcilik eğitimi programı düzenledi. Yaklaşık 6 bin 900 kişiye girişimcilik eğitimi veren abigem, kalkınma ajansları için 48 proje hazırladı, 39 projeye uygulama hizmeti verdi. Abigem yeni dönem de, çalışma ve iş kurumu il müdürlüğü ile imzaladığı protokoller kapsamında, Erzurum ve ilçelerinde 30’dan fazla uygulamalı girişimcilik eğitimi düzenleyecek. Üretim ve istimdam seferberliği özellikle bizim bölgemiz için hayati önem taşıyor. Kalkınmanın yolu üretmekten ve çok çalışmaktan geçer. Bunu başarabilirsek zaten sosyal ve ekonomik refah kendiliğinden gelecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir