Eski NASA astronotundan ‘dünya dışı yaşam’ açıklaması

1969 yılında Apollo 12 görevi ile uzaya çıkan ve Ay’a ayak basan bir düzüne insandan biri olan Alan Bean, pek çok komplo teorisine konu olan Ay görevleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. 85 yaşındaki Bean, iddiaların aksine dünya dışı bir medeniyle bağlantı kurulmadığını belirtti. Uzaylıların gezegenimize gelip bağlantı kurduğu iddialarını ise yalanladı.

Gezegenimize ulaşabilecek teknolojiye sahip bir uygarlığın oldukça gelişmiş bir medeniyet olacağı iddiasında bulunan Bean, böyle bir medeniyetin gezegenimizi ziyaretini sessiz sedasız gerçekleştirmeyeceği görüşünü de dile getirdi. Ay’da yürüyen ender kişilerden biri olan Bean, pek çok pesimist teorinin aksine dünya dışı bir medeniyetle karşılaşmanın teknolojiyi de ileri taşıyacağı görüşünde.

Zira gezegenler arası seyahat yapabilen bir uygarlığın barış yanlısı olacağı görüşünü savunan Bean, bu temas sonrası ‘uzaylılar’ın insanoğlu ile teknolojilerini paylaşacağı görüşünde. İnsanoğlu ile uzaylıların karşılaşmaması uzun bir süredir bilimin merceğinde. Dünya dışı bir medeniyet ile temasın neden henüz gerçekleşmediğini araştıran Business Insider, bilim dünyasından çeşitli isimler ile gerçekleştirdiği söyleşiler çerçevesince konu ile ilgili şu senaryoları belirlemişti…

Evrende gezegenimize benzeyen 40 milyar gezegen var. Ancak herhangi bir gelişmiş medeniyetin bizimle bağlantı kurması sandığımızdan daha uzun sürebilir. Zira uzaylıların kullandığı dalgaların seyahat mesafesi sandığımızdan daha yavaş olabilir. Ayrıca bu dalgalar bizim fark edemeyeceğimiz kompleks bir yapıya sahip olduğu için gözden kaçırıyor da olabiliriz. Zira uzayı 1984’ten beri dinliyoruz ve bu teknolojimiz oldukça ilkel olabilir.

Ayrıca gezegenimizden 32 ışık yılı uzaklıktaki dalgalar henüz bize ulaşmış değil. Evrenin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda bize doğru ilerleyen “ilk merhaba” mesajı hala yolda olabilir. Bizim de uzaya 100 yıldan biraz fazla süredir dalga gönderdiğimizi düşünürsek bizim mesajımızın da hala bir medeniyete ulaşamadığını söylemek mümkün. En karamsar senaryoya göre, evrende başka yaşamlar arayan tek medeniyet biz olabiliriz.

Ya da başka bir gezegendeki yaşam daha biz ulaşamadan kendisini yok etmiş olabilir. Gezegenimizin Soğuk Savaş yıllarında nükleer savaş tehdidi altında yaşadığını düşünürsek başka bir medeniyetin benzer bir sebepten yok olması da oldukça muhtemel. En kötü senaryo ise Hollywood’un en çok işlediği konu olan gelişmiş bir medeniyetin evrendeki diğer uygarlıkları işgal ederek gelişimini sürdürmesi. Bu da bizimle bağlantıya geçmemelerini oldukça mantıklı hale getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir