Şifa kaynağı termal tesis ve kaplıcalar..

Erzurum, termal tesisleri ile Türkiye’nin önemli sağlık merkezlerinden biri. Sahip olduğu kaplıcalarıyla bölgenin en önemli termal turizm merkezlerinden. Pasinler, Ilıca ve Köprüköy’de bulunan kaplıcalar, pek çok hastalık için şifa kaynağı.

Kaplıca suları debi, sıcaklık, fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından oldukça üstün özellikler taşıyor. Bu kaplıcalar, daha çok mide, böbrek, sindirim sistemi ve romatizmalı rahatsızlıklarda tedavi amaçlı kullanılıyor.

Bunun yanında Erzurum kent merkezi ve ilçelerinde 170’in üzerinde termal turizme olanak sağlayacak kaynak tespit edildi. Pasinler ve Aziziye’de termal otel ve kaplıca, Köprüköy’de çamur havuzları, Akdağ, Arzuti, Meman (Tekman), Hamzan (Tekman), Çimenözü (Çat) ve Hızırilyas’ta (Horasan) ilkel tesisler bulunuyor.

 

Ilıca-AziziyePasinlerKöprüköyAkdağHızırilyas

Ilıca (Aziziye) Kaplıcaları
Erzurum’un 15 km batısındaki Aziziye ilçe merkezinde yer alıyor. Sodyum ve bikarbonatlı kaynak suyu 39 °C sıcaklığa ve 25 lt/sn akım değerine sahip. Kaplıca suyunun romatizmal hastalıklara, göz hastalıklarına, sinir sistemi hastalıklarına, deri hastalıklarına ve metabolizma bozuklukları gibi bir dizi rahatsızlığa iyi geldiği tespit edildi.

Aziziye Belediyesi tarafından işletilen tesislerde termal havuzların yanı sıra, hamam, masaj salonu, spor salonu, açık ve kapalı restoranlar, mescit, dinlenme ve toplantı salonları ile açık otopark bulunuyor. Tesis bünyesinde yer alan otel bölümü 36 oda 5 süitten oluşuyor.

Pasinler Kaplıcaları
Erzurum’un 40 km doğusunda Pasinler ilçe merkezinde yer alıyor. Bikarbonatlı, klorürlü, sodyumlu, karbondioksitli ve kısmen de radyoaktif bileşimli olan kaplıca suyunun sıcaklığı 39-45 °C arasında değişiyor. Ph değeri 6.5. Kaynağı, 205 metreden doğal çıkışlı olan kaplıca, 15 It/sn. akım değerine sahip. Kaplıcadan, içme ve banyo kürleri şeklinde yararlanılıyor.

İçilerek kullanıldığında safra kesesi, karaciğer, mide ve bağırsak üzerinde etkili oluyor. Romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme tedavisi için ise banyo kürleri yapılıyor. Kaplıca alanında işletmeciliğini Pasinler Belediyesi’nin yaptığı 2 adet kaplıca ve özel bir işletmeye ait 72 yatak kapasiteli bir termal otel bulunuyor. Pasinler’de 4 mevsim, 365 gün, sağlık merkezi konseptiyle, tatit tadında havuz keyfiyle dünyaca ünlü mineralli sularıyla Nenehatun Termal’de Pasinler’de kaplıca tesisi olarak hizmet veriyor.

Köprüköy Kaplıcası (Deli Çermik)
Erzurum’un 56 km doğusundaki Köprüköy ilçe merkezine 3 km mesafede bulunuyor. Köprüköy ilçesinde daha çok mineral miktarı yüksek olan çamurlardan yararlanılıyor. Bikarbonat, sodyum, kalsiyum, karbondioksit, demir ve bromür içeren kaplıca suyu; romatizmalı hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, göz hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları ve metabolizma bozukluklarının tedavisinde kullanılıyor. İşletmeciliğini Köprüköy Belediyesi’nin yaptığı tesiste, 2 adet açık havuz ve çamur ünitesi bir oda bir mutfaktan oluşan pansiyon tipi evler bulunuyor.

Akdağ Kaplıcası
Erzurum’un 28 km kuzeyinde, Dumlu Dağı’nın eteğindeki Akdağ köyünde. Jeotermal sahasında 30 °C sıcaklık ve 5 lt/sn debiye sahip ilkel bir kaplıca tesisi bulunuyor. Biokarbonat, klorür, sodyum, magnezyum ve bromürlü kaplıca suyu mide, bağırsak, safra kesesi ve şeker hastalıklarına iyi geliyor. Kaplıcaların bulunduğu bölge halk tarafından mesire yeri olarak kullanılıyor.

Hızırilyas Köyü Kaplıcası
Horasan İlçesi’ne yaklaşık 10 km Erzurum’a 102 km mesafede yer alan Hızırilyas köyünde bulunuyor. Cilt hastalıkları, romatizma, kadın hastalıkları ve kemik kireçlenmeleri için şifa kaynağı olan su bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, karbondioksit gazı içeriyor. Horasan Kaymakamlığı’nın yaptığı çalışmalar ile alanda var olan tesisler iyileştirildi ve iki havuz yapıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir