“Erzurum’un sosyal güvenlik profili ve çalışma hayatıyla ilgili çalışma yapılmalı”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Erzurum’a geldi. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ETSO) ziyaret eden Yegin, Meclis Başkanı Saim Özakalın, Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleriyle görüştü.

Erzurum’un ekonomisi ve çalışma hayatıyla ilgili bilgi veren ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın, Cazibe Merkezleri Programı’nın (CMP) uygulama esaslarının geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Bu kapsamda Erzurum’da yapılması planlanan yatırımların kendilerini heyecanlandırdığını dile getiren Özakalın, 216 hektarlık bir alana sahip 2. OSB’ye yerel ve ulusal yatırımcıların ilgisinin memnuniyet verici olduğunu vurguladı.

Buraya yapılacak yatırımların Erzurum’un göç ve istihdam sorununa çözüm bulacağına inandığını ifade eden Özakalın, yeni teşviklerin Erzurum’u tam anlamıyla bir cazibe merkezi yapmasını ve artık kabuğunu kırmasını umut ettiklerini söyledi. Erzurum’un sosyal güvenlik profili ve çalışma hayatıyla ilgili ifadelere de yer veren Özakalın, çalışmaya elverişli olduğu halde sosyal yardımlarla hayatını sürdürmeye çalışan kişilerle ilgili bakanlığın bir çalışma yapmasını beklediklerini kaydetti.

Eski yeni yatırım ayrımı yapılmaksızın, yeni teşviklerde istihdama sağlanan desteklerin biraz daha güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Özakalın ayrıca nitelikli iş gücünü artırılması adına akredite olmuş özel sektör kuruluşlarının da etkinliğinin daha da artırılmasını arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

Bakan Yardımcısı Orhan Yegin ise Cazibe Merkezleri Programı’yla Erzurum’a sermayenin gelmesinin ve yeni iş imkanlarının oluşmasının, şehrin gelişmesi ve kalkınması adına sevindirici olacağını belirtti. Yegin, şunları söyledi: Sosyal yardım-istidam dengesinin kurulması yönünde bizim de çok ciddi çalışmalarımız var. Çünkü kişiye çalışma imkanı verilmediği zaman diğer taraftan yardım vermek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu yüzden bu konuya büyük önem veriyoruz ve sosyal yardımdan istihdama dönüşü teşvik etme yönünde çalışmalar yapıyoruz.

İŞKUR olarak, Cazibe Merkezleri Programı’na girsin girmesin bizim işletmelere iş başı eğitim programlarımız var. Zaten bu yöndeki desteklerimizi sürdürüyoruz. Bir de buna ekstra ‘artı istihdam’ diye bir kavram geliştirdik. Dedik ki, işveren işçi sayısına eklediği her çalışanın maliyetinin yarısına biz katlanalım. Yani ona vereceği ücretin yarısını biz verelim dedik.

İşveren, işçi ve devlet… Bütün kesimle bu konuda kendi sorumluluğunu taşımalı. İşveren işçisine, ‘Eğer sigortalı olacaksan çalışacaksın, yoksa çalışamazsın’ demeli. Aynı şekilde işçi de kendisine sigorta yapması konusunda işvereninden talepte bulunacak. Bu mücadele hepimizin mücadelesi… Bu mücadeleyi hepimiz yapabilirsek kayıt dışılıktan kuruluruz. 1 puanlık kayıt dışılığın maliyeti ülkemize yaklaşık 1,9 milyar lira… Bu da ekonomimiz adına çok önemli bir kayıp…”

Ziyaretin sonunda ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın, Bakan Yardımcısı Yegin’e Erzurum’a özgü gümüş işlemeli bir Oltu taşı tespih hediye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir