Erzurum’un doğalgazla ısınma maliyeti Meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, Erzurum’daki doğalgaz ücretlerini, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplandırılması istemiyle Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yedekci, devletin ana görevlerinden birinin vatandaşların sağlık ve huzurunu sağlamak olduğuna dikkat çekti. Bu bağlamda kış mevsiminde hava sıcaklığının eksi 40 dereceyi bulduğu Erzurum gibi illerin her geçen gün maliyeti artan doğalgaz ile ısınmak zorunda kaldığını dile getiren Yedekci, asgari ücretle geçinmek durumunda kalan vatandaşın neredeyse maaşının yarısını doğal gaz faturası olarak ödemek zorunda kaldığını vurguladı.

Bu bağlamda Yedekci, Başbakanın cevaplaması için şu soruları yöneltti:

Kış şartlarında özellikle eksi 20 dereceden daha soğuk olan vilayetlerimizin sayısı kaçtır?

Bu vilayetlerimizde yaşayan çocuklarımız sık sık hasta olmakta ve eğitimlerine ara vermek zorunda kalmaktadır. Başta çocuklar, yaşlılar ve engelliler olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerinin yararlanacağı bir çözüm düşünülmekte midir?

Bu vilayetlerimizde yaşayan ihtiyaç sahipleri için özellikle sert geçen kış mevsimi boyunca neden doğal gaz ücretsiz değildir?

Erzurum ilimizin doğalgazını kış mevsimi boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ücretsiz vermenin maliyeti ne kadardır?

Sosyal hukuk devleti, ihtiyacı olan vatandaşının ısınma sorununa çözüm bulmak zorunda değil midir?

Doğalgazın ücretsiz dağıtılması ile oluşacak maliyetin hesaplanması yapılarak daha sıcak iklim bölgelerimizde ihtiyacın çok üstünde dağıtıldığı ve bazı kişilerin satışını bile yaptığını duyduğumuz ücretsiz kömür yardımları maliyetinden düşülmesi mümkün müdür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir