Erzurumlu Kızakçılar’dan madalya sözü!..

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu, 28-29 Ocak 2017 tarihlerinde Bursa Uludağ’da “Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak 2. Bursa Uludağ Şampiyonası” düzenleyecek. Şampiyonaya katılacak olan Nenehatun, Ejder, Sevgi, Kuzey Yamacı, Karadam ve Karbeyaz Kulüpleri Sporcuları, madalya sözü verdiler.

Toplam 18 sporcu ve 2 yöneticinin olduğu Erzurum Geleneksel Kızak kafilesini Nenehatun Spor Kulübü Başkanı Zekeriya Deniz uğurladı. Bursa Uludağ’da yapılacak geleneksel kızak yarışları; minikler, yıldızlar, gençler ve masterlar olmak üzere 4 kategoride yapılacak. Erzurum’dan söz konusu organizasyona atlı kızakçıların da katılacağı belirtildi.

Yaklaşık bir haftadır Erzurum İzci Evi’nde kampa giren sporcular, hem geleneksel Erzurum Kızağının tanıtımını yapacak hem de kıyasıya bir yarış içine girecek. Sporcular, Erzurum kültürünün değerli bir parçası olan kızağı Türkiye’ye tanıtmanın kendileri için gurur verici olduğunu dile getirdiler.

Geleneksel Erzurum kızağı..

Erzurum’da yüzyıllara dayanan bir geleneğin parçası olan tahta kızak, özellikle çocukların kış aylarında vazgeçilmesi oluyor. Geleneksel Erzurum Kızağı’nın diğerlerinden en büyük farkı, yan oturularak binilmesi. Binen kişi oturduğu yerde geriye doğru yaslanarak fren yapabiliyor. Ön tarafında kar sıçramalarını engellemek amacıyla panel bulunuyor. Yön kontrolü sağlamak için ayaklar kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir