Erzurum’dan taşınan kurumlara bir yenisi daha mı ekleniyor?..

Erzurum, ekonomisi hayvancılığa dayanan bir şehir. Yıllardır sanayileşmesini gerçekleştiremedi. Bu sebeple işsizlik oranı yüksek. Uzun bir süredir Erzurum’dan birçok kamu kurumun temsilcilikleri taşınıyor. Şimdi yeni bir kurumun daha Erzurum’dan taşınacağı konuşuluyor. Doğu Anadolu Bölge Kan Merkezi Laboratuvarlarının Adana’ya kaydırılacağı ileri sürülüyor.

Pusula gazetesinde yer alan habere göre Doğu Anadolu Bölgesinin kan ihtiyacını karşılayan ve Türkiye’de 4 bölgeden biri olan Doğu Anadolu Bölge Kan Merkezi Laboratuvarları, bin ünitenin altında kan işlediği gerekçesiyle Adana’ya kaydırılacak. Kararı alan ise Kızılay Genel Müdürlüğü.

Kızılay Doğu Anadolu Bölge Kan Merkezi Laboratuvarları’ndan Türkiye’de Ankara, İstanbul, İzmir ve Erzurum’da bulunuyor. Bölgede Erzincan, Tunceli, Kars, Ardahan, Ağrı ve Bayburt illerine hayat veren merkez kan ihtiyacına anında cevap veriyor. Öyle ki merkez ihtiyaç olan kanı bölgeden topluyor ve burada Hepatit, HİV ve buna benzer hastalıkların olup olmadığı kontrol ediliyor. Yapılan analizlerin ardından kullanılır hale gelen kan binlerce insanın hayatını kurtarıyor.

Erzurum Çat Yolu üzerinde 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren ve bölgedeki 7 ile hizmet veren kurumun kaydırılacak olması, şehrin ekonomik ve sosyal yaşamı açısından bir sıkıntı. Erzurum Kent Konseyi Başkanı Aydın Bozkurt, konuyu siyasilere söylediğini ifade ediyor.

Erzurum’da kurumların gitmesine seyirci kalma döneminin bittiğini dile getiren Bozkurt, “Biz Kent Konseyi olarak bu tür konularda çok hassas davranıyoruz. Erzurum ve bölge için çok önemli bir yeri olan bu kurumun kaydırılmasına izin vermeyeceğiz. Konuyu AK Parti İl Başkanımıza ilettik. Adeta sağlık merkezi olan ilimizde böyle bir kaybı düşünmek bile istemiyoruz. Her şeyden önce bölgedeki iklim şartları çok ağır ve sık sık kana ihtiyaç duyuluyor. Kurum kapandığı takdirde bölge insanı mağdur olacaktır.” diyor.

AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz ise “Konu daha yeni. Olayı Perşembe günü öğrendik. Bakan Bey geldiğinde kendisine söyledik. Bizzat takipçisi olacağını ve en geç Salı günü bilgi vereceğini söyledi. Süreci takip ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir