Erzurum’dan Halep’e 19 tır dolusu yardım

Erzurum Sivil Toplum Platformu’nun öncülüğünde 7 Aralık 2016 tarihinde başlatılan “Halep’te İnsanlık Ölmesin” adlı insani yardım ve sosyal duyarlılık kampanyası kapsamında toplanan yardımlar gönderildi. Atatürk Üniversitesi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, İHH, Deniz Feneri, Hayrat Vakfı ve Vuslat Vakfı tarafından hazırlanan 19 TIR yardım, Halep’e ulaştırılmak üzere Erzurum’dan yol çıkarıldı.

Halep’e ulaştırmak üzere Hatay’ın Reyhanlı ilçesine uğurlanan tırlarda, 50 bin çocuk bezi, 4 bin ayakkabı, 150 yatak ile çeşitli gıda ve giyim malzemeleri bulunuyor.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum ve Anadolu’nun tarihte çok zorluklar çektiğini belirtti. “Zulüm görenlerin halinden ancak zulüm yaşayanlar anlarlar.” diyen Azizoğlu şöyle konuştu: “Bundan 100 yıl önce Erzurum, Kars, Ardahan ve Artvinliler, Ermeni çetelerinin zulmüne uğradı. Azerbaycanlı kardeşlerimiz içinde bulundukları zor şartlara rağmen bize o gün yardım ellerini uzattılar. Biz de bugün Anadolu’nun has evlatları, Anadolu’nun kapısı kahramanlar şehri Erzurum’da Halep’te yaşanan zulme, kayıtsız kalmadık. İnşallah umut ediyoruz ki bu zulümler son bulacak. Orada yaşayan kardeşlerimiz de tez zamanda huzura ve barışa kavuşacak. Bugün kardeşlerimizin bizden beklediği bu yardım tırlarını tez zamanda oraya ulaştıracağız. Erzurum olarak Türkiye olarak kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise Erzurum halkının yine Dadaşlığını, merhametini, hayırseverliğini gösterdiğini kaydetti. Sivil toplum kuruluşlarının el ele vererek uzun süredir yaptıkları bu hayırlı çalışmanın meyvesini alıyor olduklarını ifade eden Sekmen, şunları söyledi:

“Ne kadar teşekkür etsek, takdir etsek azdır. Burada bütün hayırsever vatandaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bundan evvel de yardımlar gönderildi, bugün de gönderiliyor, bundan sonra da göndermeye devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de bugüne kadar üzerimize düşeni yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Çünkü Anadolu’nun da böyle işgale uğradığı, ülkemizin paramparça edildiği bir dönemde dost ve kardeş ülkelerden nice hayırsever insanlar maddi ve manevi yardımlarda bulundular. Ta dost ve kardeş ülkeler Pakistan’dan, Afganistan’dan, inanıyorum ki Suriye’den, Irak’tan, Balkanlar’dan hepsi yardımımıza koştu. Şimdi bizde kardeşlerimizin yardımına koşuyoruz. Diyoruz ki, ‘Biz buradayız. Biz ayakta durdukça siz kardeşlerimizi sahipsiz bırakmayacağız ve siz kardeşlerimizin sahipsiz olmadıklarını haykıracağız.’ Başta Valim olmak üzere değerli milletvekillerimize, sivil toplum teşkilatlarımızın değerli başkanlarına ve Erzurum halkına teşekkür ediyoruz.”

ESTP Başkanı A. Mustafa Güvenli de kampanyaya yoğun bir ilginin gösterildiğini, Erzurum halkının bir kez daha hamiyetperver ve ensar olduğunu ispatladığını söyledi. Yardımların devam edeceğini dile getiren Güvenli, Halep’e ve o bölgeye Türkiye genelinden yardımlar gittiğini belirterek “Bu kampanya devam edecek. Bunun çok daha fazlasının toplanacağına inanıyorum. Yeter ki bizler vatandaşlarımıza yol gösterelim, yardımlarının doğru yere gittiğinden emin olsunlar. Bu 19 TIR, yarın 39 TIR da olur. Ben bu anlamda Erzurumlulara güveniyorum. Bu 19 tırın Halep’teki kardeşlerimize umut olmasını diliyorum.” dedi.

AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, yardım tırlarının hazırlanmasında emeği geçen bütün kurum ve kuruluşlara teşekkür etti; Halep’te yaşanan insanlık dramına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir