Erzurum’dan 15 Temmuz Mesajları

Erzurum Valilisi - Seyfettin AZİZOĞLUAtatürk Üniversitesi - Prof.Dr. Ömer Çomaklı Erzurum Teknik Üniversitesi - 15 Temmuz Programı Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı - Mehmet Seklmen Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet OrhanAşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik STK Lardan Ortak Bildiri Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası - ETSO MÜSİAD Başkanı - Taner BAYIR
Erzurum-Valisi-Seyfettin-Azizoğlu - 15 Temmuz - demlicay.net
Erzurum-Valisi-Seyfettin-Azizoğlu – 15 Temmuz – demlicay.net

15 Temmuz 2016 gecesi memleketimizin bütün ufuklarını karartmaya azmetmiş, bir ihanet çetesi karşısındaki vakur, cesur ve alicenap tutumuyla tüm dünyaya örnek olan; vatanına, milletine, milli iradeye ve hukuk düzenine sahip çıkan aziz milletimizin onurlu duruşu her türlü takdirin üzerindedir.

Dün, İstiklal Mücadelesi günlerinde olduğu gibi, bugün de milletimizin kendi izzet ve haysiyetlerine sahip çıkması ülkemizin birlik ve bütünlüğüne, milletimizin hürriyet, irade ve bekasına yönelik girişilen ihanet kalkışmasına karşı hiç tereddüt etmeden tankların önüne yatan, silahlara meydan okuyan, bedenlerini bu vatan için siper eden, canlarını din-ü devlet, mülk-ü millet, istiklal ve istikbalimiz için feda eden ve şehadet mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizi anmak, gazilerimizi yâd etmek, bıraktıkları onurlu mirası gelecek nesillere aktarmak için Valiliğimiz öncülüğünde; sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte toplumsal bilince katkı sağlamaya yönelik bir dizi programlar planlanmıştır.

“Ezanları Susturan Darbelerden Darbeleri Susturan Selalara” şiarıyla 15 Temmuz 2016 tarihinin sene-i devriyesinde tüm yurtta gerçekleştirilecek programların yerine getirilmesi; yapılacak olan tüm programlarda 15 Temmuz sürecinin milletimiz ve özellikle gelecek nesiller nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi büyük önem arz etmektedir. Bilindiği üzere, 1960 yılında da Cuntacı zihniyetin yaptığı darbeyi bu Aziz Millete 20 yıl bayram diye kutlattılar. Allah ‘a çok Şükürler olsun ki 15 Temmuz da Büyük Türk Milleti bu Cuntayı bertaraf ederek, hain emeller peşinde koşanların emellerini bir kez daha kursağında bırakmıştır.

Ülkemiz karşıtı siyasal örgütlenmelere ve FETÖ, PKK ve DAEŞ gibi tüm terör odaklarına karşı en etkili mücadele, bu alanlarda milli birlik ve toplumsal çoğulculuk anlayışı ile hareket etmektir. 15 Temmuz gecesi halkımız bu dayanışmanın en bariz örneğini oluşturarak tüm dünyaya bu vatanın evlatlarının birliğinin bozulmayacağını göstermiştir.

98 yıl önce İstiklal Mücadelemizin seyrini değiştiren Kuva-i Milliye ruhunu 15 Temmuz’da da yaşatan, iç ve dış düşmanların hain emellerine karşı direnen, bağımsızlığımızı ve demokratik haklarımızı canı pahasına muhafaza eden ve 15 Temmuz Destanı’nı yazan her bir Türk Neferine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz gecesi ve devam eden günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın halkı meydanlara çağırmasıyla bütün illerimizde olduğu gibi kahraman Erzurum halkı da, coşku ve heyecanla üzerine düşen kutsal vatan görevini en güzel şekilde yerine getirmiştir. Menfur girişimi bertaraf ederek, tüm Türkiye’nin kaderini değiştiren ve demokrasiye karşı yapılan darbeye direnerek, bu uğurda Hakk’ın rahmetine kavuşan 249 şehidimizi rahmetle anıyor, 2500’ye yakın gazilerimize de sıhhat ve afiyet diliyorum. Bu 249 Şehidimizin içinde; Yakup Sürücü, Murat Ellik, Edip Zengin ve Oğuzhan Yaşar olmak üzere, 4 Erzurum’ lu Kahraman Şehidimizi de Rahmetle anıyorum. Vatanına, bayrağına ve milletin iradesine genç, yaşlı, kadın, erkek, çoluk çocuk demeden sahip çıkan ve en başta da günlerce Erzurum meydanlarını boş bırakmayan hemşerilerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu vesileyle, bu toprakları canlarıyla bize vatan kılan Aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anar, gazi olan değerli kardeşlerimize de sağlıklı ve huzurlu bir ömür dilerken, milletimize muvaffakiyetler temenni eder, sevgi, saygı ve şükranlarımı sunarım.

Atatürk Ünv. Rektörü - Prof.Dr. Ömer Çomaklı - 15 Temmuz - demlicay.net
Atatürk Ünv. Rektörü – Prof.Dr. Ömer Çomaklı – 15 Temmuz – demlicay.net

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nün birinci yıldönümünde birlik ve beraberliğe vurgu yapan Rektör Çomaklı şunları söyledi:

“15 Temmuz’da Terör örgütü FETÖ/PDY tarafından millî birlik ve beraberliğimize, ülkemizin geleceğine yöneltilen hâin kalkışma, Azîz milletimizin Çanakkale ruhu, Kurtuluş mücâdelesi ruhu, demokrasi, vatan ve bağımsızlık aşkıyla verdiği, devletine, demokrasisine, geleceğine, egemenliğine sahip çıktığı, canı pahasına ülkesi ve Cumhuriyetimizin kazanımları olan demokrasiden, millî irâdeden asla vazgeçmeyeceğini bütün dünyaya gösterdiği ve tarihe altın harflerle nakşettiği destansı bir mücadele ile etkisiz hâle getirilmiştir. 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nün birinci yıldönümü olan bugünü, milletçe birlik ve berberlik içerisinde kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Sahip olduğu imkânı ve gücü millî ve manevî değerleri uğruna kullanacak, aklı ve irâdesi hür nesiller yetiştirmek, bugün daha çok önem kazanmıştır. Atatürk Üniversitesi olarak bize düşen, bu emânete sâhip çıkacak şuûrlu nesiller yetiştirmek ve bin yıldır vatan yaptığımız bu toprakların her anlamda hakkını verecek, mazlûmun yanında, zâlimin karşısında duracak gençlere öncülük etmektir.

Teknik Üniversite - 15 Temmuz - demlicay.net
Teknik Üniversite – 15 Temmuz – demlicay.net

Türk demokrasi tarihinin en önemli sınavlarından birisi, 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan vatandaşlarımız düzenlenen programla anıldı. “15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Milli İrade” programı ve sergi Açılışı ETÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda düzenlendi.

Erzurum Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bayram Şahin, Prof. Dr. Songül Duman, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı İbrahim Buğdaycı, çok sayıda akademisyen ve misafirin katıldığı program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programa Prof. Dr. Nurullah Genç’in “15 Temmuz Destanı” şiirinin okunması ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam edildi. Kahramanca mücadelelere sahne olan 15 Temmuz direnişini konu edinen video sunumunun ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bayram Şahin 15 Temmuz darbe süreci ve verilen zorlu mücadeleler hakkında bir konuşma yaptı.

15 Temmuz Demokrasi mücadelesinin anlatıldığı resim sergisi açılışının ardından program sona erdi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı - Mehmet Sekmen - demlicay.net
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı – Mehmet Sekmen – demlicay.net

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla andı. Başkan Sekmen, “Bizler Hürriyet ve İstiklale âşık kahraman bir şehrin evlatlarıyız. Söz konusu vatan davası olduğunda her birimiz canımızı seve seve feda ederiz” dedi. Başkan Sekmen, mesajında şunları kaydetti: “Üzerinde sere serpe gezindiğimiz toprağın her bir metrekaresi hürriyet ve istiklale kendisini adamış nice kahramanın şehit kanıyla vatanlaştırılmıştır. Ümmeti İslam bugünlere nice şehitler vererek gelmiştir. Aziz milletimizin Dünya Demokrasi Tarihi’ne kanıyla, canıyla yazdığı 15 Temmuz Demokrasi Destanı, milli hafızamızdan asla silinmeyecek kadar büyük bir öneme sahiptir. Vatan haini FETÖ ve işbirlikçilerinin kanlı darbe girişimi karşısında vakur, cesur ve âlicenap tutumuyla Türkiye’ye örnek olan Dadaşların 15 Temmuz gecesindeki onurlu duruşu tarihin her bir sayfasında nesiller boyu şükranla anılacaktır. Tarih; Demokrasi Destanı’nın nasıl gerçekleştiğini, aziz milletimizin cesaret ve dirayetini, Başkomutanımızın ferasetini, kahramanlarımızın Allah rızası uğruna nasıl şehit olduğunu büyük bir kıvançla yazacaktır. Tarih, iman ve bayrağın ahenkleşen kudretiyle yurduna göz dikenleri yok eden aziz milletimizin kahramanlığını asla unutmayacaktır. 15 Temmuz’da gürleyen topların sesine, fethi müjdeleyen tekbir sesleriyle karşılık veren şehitlerimizi asla unutmadık ve unutmayacağız da…”

“ERZURUM ANADOLU’NUN MİLLİ REFLEKSİNE YÖN VERDİ”
“Vatan davasında her zaman en ön saflarda yer alan milli mücadelenin mihenk taşı Şehr-i Mübarek, 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsünde yurdun dört bir sathına örnek teşkil eden muhteşem bir duruş sergiledi” diyen Başkan Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tıpkı 93 Harbi’nde olduğu gibi sela ve ezan sesleriyle birlikte tek yürek ve tek vücut olan Dadaşlar, Hürriyet aşığı bu şehri yeniden ayağa kaldırarak Anadolu’nun milli refleksine adeta yön verdi. Erzurum’da her bir bebek kahraman vatan evladı gibi bir Mehmetçik olarak doğar. Şahadet bu şehrin çocukları için emsalsiz bir onurdur. İşte bu ruh, mukaddesatına olan düşkünlük, vatan ve millet sevgisi, çelikleşmiş iman gücü tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi tarihe şu mesajı vermiştir: ‘Erzurum geçilmezdir…’ Hüseyin Nihal Atsız’ın muhteşem ifadesi var ya ‘İnsan büyür beşikte mezar da yatmak için kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için…’ İşte O gecede Anadolu’nun her bir köşesinde olduğu gibi Seyyid Onbaşıların, Ulubatlı Hasanların, Sütçü İmamların, Mehmet Muzafferlerin, Nenehatunların ruhunu taşıyan Dadaşlar, annelerinin ak sütüyle büyüyüp, kalplerindeki iman ve vatan aşkıyla Hakk’a yürüyen demokrasi şehitlerimizi, saygı, sevgi ve şükranla anmıştır.”

“AZİZ MİLLETİMİZ O GECE, FETÖ İBLİSİ VE POSTALLI HAİN SATILMIŞLARA ASLA GEÇİT VERMEDİ”
Başkan Sekmen, 15 Temmuz’da Dadaşların tüm Dünya’ya anlamlı mesajlar verdiğini söyledi. Sekmen, şöyle devam etti: “O gece Dadaşlarla birlikte Cumhuriyet Caddesi’nden tüm dünyaya seslenerek, terörist başı FETÖ ve postallı satılmışlara şu mesajı verdik: ‘Ey alçaklar! İster Pensilvanya’dan talimat alın isterseniz haçlı zihniyetinden Allah için, vatan için, bayrak için ölmeyi göze alan bu milleti Hak davasından geri çeviremezsiniz. Milli irademizi yok edemezsiniz. Buna gücünüz yetmez. Top, tank ve tüfek sindiremez bu milleti, işte imanın erleri işte Hazreti Muhammed’in ‘Ümmetim ümmetim’ diye Yüce Allah’a şefaat istediği İslam’ın geleceği ümmet işte burada. Şimdi size soruyorum tarihi yeniden yazan kahraman ecdadın torunları olan Dadaşları darbe yıkabilir mi? Doğu Türkistan’dan Balkanlara, Buhara’dan Semerkant’a, Suriye’den Mısır’a, Arakan’dan Mayanmar’a kadar bütün İslam coğrafyasında mümin kardeşleriyle ekmeğini, aşını, suyunu paylaşan mazlumların ümidi bu aziz milleti cunta devirebilir mi? Deviremez, yıkamaz, bölemez kimse bizi. Çünkü biz biriz, beraberiz, diriyiz, çünkü biz kardeşiz. Kardeşlerim, işte bu düşman başka bir düşman… Ta silahlı kuvvetlerimizin içerisine girmişler. Adına FETÖ denilen vatan hainleri, milli irademizi yıpratmaya teşebbüs eden bir avuç çapulcu tayfası yol kapatıp, masum vatandaşlarımızın üzerine bomba yağdırdı. Kefenini giyerek bu aziz davaya gönül vermiş olan bizleri Hak davasından kimse döndüremez. Okyanus ötesindeki hain bunu böyle bil… Erzurum geçilmez, Çanakkale geçilmez, Türkiye geçilmez…’ İşte o gün hürriyet şehri Erzurum’dan dünyaya böyle seslendik. Zafer Allah’ın, zafer İslam’ındır.”

“ERZURUM MİLLİ İRADENİN BAYRAKTAR ŞEHRİDİR”
Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum’un milli iradenin bayraktar şehri olduğunu ifade etti. Sekmen, şu değerlendirmede bulundu: “Erzurum milli iradenin bayraktar bir şehridir. Başkomutanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ve aziz milletimizin ferasetiyle istiklal ve istikbale bayraktar olan milli mücadele şehrinden Anadolu’ya yayılan bu destanı gelecek nesillere aktarmak her birimizin ortak görevidir. Medeniyetini barış ile inşa edenlerin, hak isteyene hakkını, başkaldıranın başını ezenlerin vatanında Başkomutanımızın dirayetiyle istiklal ve istikbalimiz için fert fert ay yıldızlı bayrağımızın sancağı olduk. Yiğitlerin boy boy al sancağımızla başak verdiği o gece Süleyman Şah’ın, Murat Hüdavendigar’ın, Fatih Sultan Mehmet Han’ın, Hoca Ahmet Yesevi’nin, Yunus Emre’nin, Mevlana’nın ve Hacı Bektaş’ın ruhunu hissettik demokrasi meydanlarında… Hak ve Vatan davasının sırrına erenlerle tek vücut olarak, hainlere geçit vermedik. Yasir gibi, Ammar gibi, Sümeyye gibi 249 demokrasi şehidimiz de bildiği Hak davasından asla geri dönmedi. İşte o İstiklal gecesinin arkasındaki yüksek inanç ve ruhu bugün çok iyi anlamamız gerekir. Unutmayalım ki ecdadımıza bu yüksek ruhu kazandıran ‘Din-i mübin-i İslâm’ dır. O günü hafızamızdan hiç çıkarmayacağız. Terörist başı satılmış FETÖ ve işbirlikçilerinin bu aziz vatana kastını asla unutmadık ve unutmayacağız da… Erzurumlular, 15 Temmuz gecesi Dadaşların bağrından çıkarak vatan toprağı için şüheda mertebesine ulaşan kahramanlarımız Murat Ellik, Oğuzhan Yaşar, Edip Zengin ve Yakup Sürücü’yü asla unutmadı ve unutmayacak. Bu vesileyle vatanımız, milletimiz, ezanımız ve ay yıldızlı bayrağımız uğruna şehit düşen tüm kahramanlarımızı saygı, sevgi, hürmet ve minnetle anıyorum. Destan yazdığımız o gece gazilik mertebesine ulaşan yiğitlerimize ve nene hatunlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bütün şehitlerimizin ruhları şad, makamları cennet olsun.”

Aziziye Belediye Başkanı - Muhamed Cevdet Orhan - 15 Temmuz - demlicay.net
Aziziye Belediye Başkanı – Muhamed Cevdet Orhan – 15 Temmuz – demlicay.net

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, “Milletin silahını, milletin iradesine, polisine, askerine çevirenleri bir kez daha lanetliyorum.” dedi. Başkan Orhan, 15 Temmuz hain ve alçak darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihte görülmemiş, alçakça ve haince bir darbe teşebbüsüne, aynı zamanda büyük bir ihanet ve işgal girişimine maruz kaldığını ifade eden Başkan Orhan, “Bundan bir yıl önce bir kısım alçağın milletimizin birlik ve beraberliğine, devletimizin yönetimine kast ettiği, onlarca güvenlik görevlimizin ve vatandaşımızın şehadet şerbetini içmesiyle sonuçlanan hain bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. Bu çılgın saldırının bertaraf edilmesinde halkımızın gösterdiği birlik ve beraberliğin dik duruşun ehemmiyeti asla inkar edilemez. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşu ve bu çapulcularla olan mücadelesi bizlere bir kez daha yol göstermiş ve kutlu yürüyüşümüzü cesaretlendirmiştir. Hiç bir siyasi görüş ayırmadan din için, devlet için, millet için meydanları doldurup, ay yıldızlı şanlı bayrağımızı sabahlara kadar bıkmadan usanmadan sallandırmamız, milli iradenin yanında olduğumuzu belli eden sloganlarımız ve en önemlisi dualarımız bu saldırıyı püskürtmüştür. Gerek partiler düzeyinde, gerek sivil toplum kuruluşlarımızdan ve gerekse kıymetli halkımızdan namlusunu millete çevirmiş tanklara selam durmayanlara sonsuz teşekkür ediyor, bu düzeysiz, bu hain saldırıyı gerçekleştirenleri, bunları destekleyenleri ve hala sadece muhalefet etmek adına gerek milli gerek dini kimliğini bir tarafa koyarak yaşanan onca elim hadiseyi bir oyunmuş gibi anlatma derdine düşenleri lanetliyoruz. Vatan için, bayrak için, millet için canını feda eden tüm şehitlerimizi ve demokrasi kahramanlarımızı, gazilerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz.”

15 Temmuz - Lütfü Yücelik - demlicay.net
15 Temmuz – Lütfü Yücelik – demlicay.net

Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen ihanet kalkışmasının hedefinin Türk demokrasisi ve ekonomisi olduğunu vurgularken, Türk Milleti’nin buna en güzel cevabı verdiğini söyledi.

15 Temmuz 2016’da Aziz Türk Milleti ve onun yürekli evlatlarının Cumhuriyete ve onun değerlerine sahip çıktığını hatırlatan Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, “Bu ülke kolay yerlerden buralara gelmedi. Onun içinde ülkeyi öyle öyle kolay kolay birilerine teslim etmeyeceğimizi Milletimiz 15 Temmuz 2016 günü tüm dünyaya ilan etti. Allah’a şükür her şeyin üstesinden gelecek gücümüz var. Çünkü bu millet inandığı şeyler için çok şeyler feda etmeye hazırdır. Türkiye Cumhuriyeti gece baskınları ile yıkılacak bir ülke de değildir, olamazda. 15 Temmuz’un birinci yıldönümünde Cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkmak adına şehit olan tüm güvenlik güçlerimiz ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize de sağlık, afiyet ve esenlik diliyoruz. ” dedi.

15 Temmuz 2016’da olan ve bitenleri iyi anlamak gerektiğini ifade eden Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, ” O gün gerçekleşen ahlak dışı kalkışmayı asla kabul etmeyeceğimizi ve seçilmiş meşru Hükümetimizin yanında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isteriz. Milletimizin dik duruşu, kahraman emniyet güçlerimiz, ülkesini seven askerlerimiz ile darbe teşebbüsü bertaraf ederek, demokrasi karşıtlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik ve kararlı duruş bize her anlamda umut vermiştir. 15 Temmuz’da Türk milleti demokrasi adına büyük bir imtihan vermiştir. Tarihte bir milletin elinde bayrağından ve göğsünden imanından başka hiçbir şey olmadan bir darbeye karşı koyduğunu görmek imkânsız gibi bir şeydir. Bu açılardan bakıldığında demokrasi tarihine altın harflerle yazılmış bir hadiseyi unutturmamız lazım. Özellikle gençlerimize bunu iyi anlatmak gerekiyor.” şeklide konuştu.

Milletimizin demokrasiye olan inancını hiçe sayan bir grubun kendi halkına kurşun sıkmasını, Meclis’e ve kamuya ait binalara bomba yağdırmasını lanetlediklerini vurgulayan Başkan Yücelik, ” FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimi Türk demokrasisi, özgürlüğüyle birlikte ekonomisini de hedef almıştır. Devletimizin, hükümetimizin ve milletimizin göstermiş olduğu vakur duruş ile tarihe altın harflerle bir destan yazıldı. Demokrasiye sahip çıkma adına verdiğimiz mücadele sadece bu gün için değil daim olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da ifade ettiği gibi, Türk Demokrasisi ve Ekonomisinin yerle yeksan olmasını bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattık, uğratmaya devam edeceğiz. ” diye konuştu.

Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Türk tarihine geçen en büyük ihanet örneği olan15 Temmuz darbe kalkışmasının kendileri açısında farklı bir anlamda da taşıdığını vurgulayarak, “Takvimler 15 Temmuz’u gösterirken; Samsun Kavak’ta bulunan çimento fabrikası ERÇİMSAN Holding grubuna katıldı. Ülkemizin demokrasisine ve geleceğine vurulan hain darbeye rağmen, 16 Temmuz günü Samsun Kavak Çimento’da ülkemiz için sağlam ve kaliteli çimento üretimi hız kesmeden devam ettik. Bundan sonrada ülkemizin kalkınma hamlesine ve özellikle istihdam artırıcı yatırımlara devam edeceğimizi ifade etmek isterim. Hükümetimizin reformları ve yatırımları kesintisiz sürdürme yönündeki çabalarını destekliyoruz. 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle tüm Milletimizin birliğinin ve dirliğinin daim olmasını bir kez daha Cenab-ı Allah’tan diliyoruz. Bu günlerde ülkemizin birliğine beraberliğine kasteden ne kadar örgüt, grup, çevre varsa bunlara karşı ortak mücadele azminin daha güçlü olarak gösterilmesi hepimizin üzerine düşen bir vatan görevidir.”

15 Temmuz - STK Bildiri - demlicay.net
15 Temmuz – STK Bildiri – demlicay.net

15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız..

Türkiye’nin sivil toplumunu temsil eden; Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı olan;
• Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ),
• Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK),
• Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN),
• HAK- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ),
• Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB),
• Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK),
• Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN),
• Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olarak buradayız.

Bu masada oturan demokrasi sevdalısı kurumlar olarak, bu ortak açıklamayı 81 ilde aynı anda yapıyoruz.
Tarihimizin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz’un yıl dönümüne giriyoruz.
İki hafta boyunca, farklı etkinliklerle, hazırladığımız afişlerle ülkemizin tamamında 15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız.
15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız.
15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz.
Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi.
15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi.
O gece Fetullahçı terör örgütü, “devleti” ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı.
Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı.
Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti.

Allah’a şükürler olsun Milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu.
Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu.
Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da, ilk andan itibaren, devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı.
Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık.
Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.

15 Temmuz’da Türkiye, en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla vermiştir.
Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik.
Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir. “Türkiye Cumhuriyeti devletini Milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez.”
Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır.
Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik.
Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu.
2301 vatandaşımız gazi oldu.
Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz.
Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır.
Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir.
Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır.

Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir.
Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır.

En az 15 Temmuz kadar, darbe girişiminden sonrası da, ülkemiz açısından zorlu bir süreç oldu.
Darbe girişimi sonrası toplum büyük bir travma yaşadı.
FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü.
Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi.
Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık.
Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık.
Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık.
İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık.
İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık.
Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık.

Çok açık ifade ediyoruz ki, Türkiye dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır.
Emin olun bizim son bir yılda yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı bir daha ayağa kalkamazdı.
Ama biz dimdik ayaktayız.
Böyle bir coğrafyada, en zor koşullar altında hiç kimsenin yapamayacağını yaptık.
Ama rehavete kapılmayacağız.
Yapacak daha çok işimiz, büyük hedeflerimiz var.

15 Temmuz sonrası toparlanma sürecini tamamladık.
Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor.
Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı.
Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız.
Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız.
Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde, yeni bir reform süreci başlatmalıyız.

Buradan yurt dışındaki dostlarımıza da sesleniyoruz.
Aldığı yaraları saran milletimiz, bu büyük demokrasi sınavının birinci yılında bütün dostlarını yanında görmeyi arzulamaktadır.
Dostlarımızı iftira kampanyalarına değil, gerçeklere kulak vermeye, buna göre tavır almaya davet ediyoruz.
FETÖ ile mücadelede dost ve müttefik devletlerin de desteklerini bekliyoruz.
Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Ancak birlikte çalışırsak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz.

Bizler ülkemiz ve milletimiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız.
Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz: Türkiye’nin sivil toplumu olarak, 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız.
Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak.
Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz.
Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye.

Hepinizi saygıyla selamlıyoruz.

15 Temmuz - Etso - Destan Yürekle Yazılır - demlicay.net
15 Temmuz – Etso – Destan Yürekle Yazılır – demlicay.net

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), FETÖ terör örgütünün hain darbe girişiminin yıldönümünde kurum binasını, 15 Temmuz Destanı’nı anlatan dev afişler ve bayraklarla donattı.
Dün, ildeki STK temsilcilerinin geniş katılımıyla gerçekleştirilen orak basın açıklamasının ardından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından tasarlanan 5 Bin adet afiş bastırılarak, ETSO, Erzurum Ticaret Borası (ETB), Oltu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) ile Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası (PTSO) tarafından il merkezi ve ilçelerdeki işyerlerine dağıtıldı.
ETSO ayrıca, üzerinde, “Destan Yürekle Yazılır, demokrasimize, vatanımıza sahip çıkan yüce milletimize teşekkür ederiz. Şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz” yazılı afişten 18 metre boyunda iki adet yaptırarak Oda binasının her iki cephesine astı. Üzerinde, TOBB, ETSO, ETB, OTSO ve PTSO logoları yer alan dev afişler ildeki 15 Temmuz etkinlikleri süresince asılı kalacak.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Türk Milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesinin, 15 Temmuz hain darbe girişimini başarısızlığa uğrattığını belirterek, “Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir cesaretle direnen, başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve cunta heveslileri karşısındaki dik duruş sergileyen bütün siyasilerimizi, onların kahpe kurşunlarına vücutlarını siper eden asker, polis ve sivil herkese gönül dolusu teşekkür ediyoruz. Şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz” dedi.

Türk Milletinin, ülkesi için can veren şehitlerini ve kahraman gazilerini daima şükranla anacağını kaydeden Başkan Yücelik, “Milletimizin sağduyusu, feraseti, cesareti ve Allah’ın yardımıyla bu belayı, bu fitneyi durdurduk. Bu şerden, hem demokrasimizi, hem de birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek çıktık. Hepimiz demokrasi konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın değerini bilmeliyiz. Şimdi çok daha güçlü olmak, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız. Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur. Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız…” diye konuştu.

Müsiad Başkanı Taner Bayır
MÜSİAD Başkanı – Taner BAYIR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Başkanı Taner Bayır, MÜSİAD’ın 15 Temmuz darbe kalkışmasının yıldönümünde, tüm dünyada, 15 Temmuz şehitlerini anacak ve milletin zaferini kutlayacağını bildirdi. Bayır, MÜSİAD’ın Yurt içinde 86, yurt dışında 68 ülkede olmak üzere toplam 181 noktada şube ve temsilciliği bulunduğunu hatırlatarak; seçilmiş hükümetleri devirmeye yönelik darbelerin tarih boyunca birçok ülkeye zarar verdiğini, 15 Temmuz’da kazanılan millet zaferinin tüm dünyaya örnek olması gerektiğinin altını çizdi.

 “Darbeler, tarihin kara lekeleridir ve bizler bunların canlı şahitleriyiz. Milli İrade tüm insanlık için gereklidir, iktidarların asıl sahibi vesayetçi zihniyetleri değil milletlerdir.” diyen MÜSİAD Başkanı Taner Bayır, “Dünya, Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 gecesi yaşadıklarını yargılamaya değil anlamaya çalışmalı. Adil bir sistem isteyen herkesin, tarihinde birçok darbe yaşamış bir ülkenin vatandaşlarının kendi iradesini ortaya koyarak kazandığı zaferi alkışlaması ve saygı duyması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“15 Temmuz Zaferi Dünyaya Örnek Olmalı”

Başkan Bayır, 15 Temmuz darbe kalkışmasının yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamasına şöyle devam etti: :

“Biz MÜSİAD olarak, yani Türkiye’nin en yaygın iş örgütü ve ülkesini seven işadamları olarak, milletimizin tarafındayız; demokrasimizi savunmaya devam edeceğiz. Ülkemiz için hain terör örgütlerinin karşısında hayatını kaybeden hiçbir canımızı unutmayacağız. Sadece 15 Temmuz’da değil nefes aldığımız süre boyunca şehitlerimizi anmaya, onların önünde saygıyla eğilmeye devam edeceğiz. Dünya bilmelidir ki, 15 Temmuz; yaşlı, genç, çocuk demeden bir milletin kazandığı Milli İrade zaferidir. Bu zafer dünyaya örnek olmalıdır. Darbe ve darbecileri sürekli besleyen siyasi ve toplumsal yapılar anlamalıdır ki,  bu millet 15 Temmuz’da meşru Cumhurbaşkanına ve hükümetine sahip çıkmıştır. Milli İradenin tecellisini, o gün yürüyüp gittikleri gibi bugün de aynı yolda ilerleyenler değil, üniforma giyen asker kılıklı teröristlerin, tankların ve uçakların karşısında dimdik duranlar ayakta tutmuştur.

Dahili ve harici düşmanları tarafından, siyasi ve ekonomik olarak kuşatılmak istenen bu topraklarda bir meşruiyet krizi yaratma çabalarına; Milli iradeye sahip çıkan bu kahraman millet prim vermedi ve vermeyecektir.

İçeride çözümü mutlak var olan problemleri olan Türkiye ile ithal suni sorunlarla yaşamak zorunda kalan bu coğrafya, bir seçim arifesindedir. Ya bu kadim topraklarda milletin sözü egemen kılınacak ya da vesayetçi yapılar egemenlik kuracaktır. İşte 15 Temmuz’dan herkes için çıkan ancak bazı kesimlerce hala anlaşılamayan sonuç, bu milletin, yetkisini devrettiği meşru siyasi iradeye sahip çıkarak yönetime el koyduğudur.

15 Temmuz’un planlayıcı ve uygulayıcıları apaçık ortadayken; başarısız darbe girişiminin koruyucu ve kollayıcıları da bilinirken, sözde dost ve müttefiklerin takındıkları tavır ortada. 15 Temmuz’da milletin yazdığı destanı okumamak için ellerinden geleni yapanlar, destanın kahramanlarını görmezden gelenler; vatansız kalan mağlup teröristleri gözetip kollamaktadırlar. 15 Temmuz’da Türkiye’de oynanmak istenen oyunu da bu coğrafyanın farklı köşelerinde yeniden sahneleme densizliğindeler. Tarih boyunca bu kadim topraklarda var olan halklar, bu oyuna gelmeyeceklerdir ve şüphesiz burada en büyük rol de Türkiye’ye düşmekte. 15 Temmuz’da üzerine düşeni yapan Türk milleti ve kurumsallaşmış siyasi irade, bu tarihi vazifenin de şüphesiz bilincinde.

Hal böyleyken ve başta FETÖ denilen devşirme teröristler olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele sürerken, suyu bulandırma ve zihin karıştırma çabaları da devam etmekte. Ayrıca bir takım siyasi yapılar da bu çabalara çanak tutan tavır ve tutum takınmakta. 2016’nın 15 Temmuz’unda tüm terör örgütleri ve onların destekleyicilerine verilen yanıt, tam 1 yıl sonra yeniden hatırlatılacak. MÜSİAD olarak bizde, demokrasisine ve iradesine sahip çıkmanın verdiği gururla nöbete devam eden milletin yanında olacağız. Hem yurt içinde hem de yurt dışında 15 Temmuz etkinlikleri düzenleyeceğiz ve düzenlenen etkinliklere katılım sağlayacağız. Bunun yanı sıra yeni eğitim-öğretim yılı açılışında dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerimize zaferimizi anlatan “Kim Tutar Seni” isimli çocuk kitabını dağıtacağız.

“Üretmeye ve büyümeye devam edeceğiz”

Yıl dönümünde 15 Temmuz hain darbe girişiminin verdiği ekonomik zarara detaylı bir şekilde baktığımızda, bizi yolumuzdan alıkoymak isteyenlerin vermeye çalıştığı zararın ne denli büyük olduğu, Türkiye’nin bu hamleye nasıl direndiği daha iyi anlaşılacaktır. Darbe girişimi öncesi 2,90 lira olan dolar, ilk gün yüzde 17 artışla 3,4 lira seviyesine yükseldi. Borsa’da haftalık kayıp yüzde 13,4 oldu. Bu süreçte borsada işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri 78 milyar TL eridi. 2016 genelinde turizm sektöründe 9,4 milyar dolarlık kayıp gerçekleşti. Eğer hain darbe planı başarılı olsaydı, geçmişteki darbe dönemlerinde yapılan araştırmalardan yola çıktığımızda Türkiye ekonomisi yüzde 25 küçülmeye uğrayacaktı. Bu, Türkiye’nin 10 yıl geriye gitmesi, yani bu süreçte emek emek elde edilen bütün kazanımların kül olması anlamına geliyor. Hamdolsun ki hainler, darbe girişiminde de, Türkiye’yi zora sokma planlarında da başarısız oldu. Milletinin iradesini arkasına almış iş adamlarını kim tutabilir. Biz daha güçlü bir Türkiye için üretmeye ve büyümeye devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir