T.C. Kimlik Kartları dağıtımı başladı; dolandırıcılara dikkat!

Nüfus Cüzdanları yerine çıkarılan “T.C. Kimlik Kartları” dağıtılıyor. Yeni kimlik kartı başvuruları ilk Kırıkkale’den alınmaya başlandı. Proje kapsamında Erzurum, Erzincan, Trabzon, Rize, Artvin’de de şuan “T.C. Kimlik Kartları” veriliyor. Ayrıca Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova’da da yeni kimlikler için başvurular başladı. 2017 yılının başından itibaren tüm illerde başvurular alanmaya başlanacak ve 3 yıl içinde tüm vatandaşlara yeni kimlikleri verilecek.

“T.C. Kimlik Kartları”nın dağıtılmaya başlanmasıyla birlikte dolandırıcılar da iş başı yaptı. Emniyet yetkilileri, ehliyetler ile nüfus cüzdanlarının değiştirilmesi konusunda vatandaşları dolandırmak isteyenlerin bazı yöntemler geliştirdiklerine dikkat çekiyor. Bu konuda vatandaşların dikkatli ve duyarlı olmasını istiyor.

“T.C. Kimlik Kartları” alımıyla ilgili merak edilen bazı bilgileri, sizler için derledik. Ayrıca www.demlicay.net adresli internet sitemizden de Çipli Kimlik Randevu alanını tıklayarak yeni kimlik kartları için randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Genel Müdürlük web portalı üzerinden ya da Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılıyor.

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılıyor.

15 yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekiyor. Kimlik kartında 15 yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınıyor. Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son 6 ay içerisinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik fotoğraf olması gerekiyor.

Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan fotoğraflar kullanılamaz. 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenleniyor.

2016 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 TL. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil ediliyor.

Herhangi bir nüfus müdürlüğüne yapılan doğum bildirimlerinde kimlik kartı başvurusu alınıyor ve çocuk adına doğum nedeniyle kimlik kartı düzenleniyor. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarında veya 2828 sayılı Kanunun yetkili kıldığı kuruluş yetkililerince yapılan doğum bildirimleri sonucu düzenlenen kimlik kartlarından değerli kâğıt bedeli alınmıyor.

Kimlik kartının kaybolması veya değiştirilmesi durumunda sistemdeki fotoğraf 6 ay öncesine ait değil ise ilgiliden son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf isteniyor ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir