Erzurum’da kurtuluş coşkusu!..

Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99’ncu yıl dönümü, coşkuyla kutlandı. Dadaşlar, şehrin ilk mabedi olan Erzurum Kale Mescidi’nde sabah namazını kıldı. Namazın ardından vatandaşlara Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından ikramda bulunuldu.

Havuzbaşı’nda düzenlenen törende ise öğrenciler şiirler okudu, folklor ve mehteran takımı gösteri yaptı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Erzurum Vali Vekili Ahmet Naci Helvacı, AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, 9. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, gaziler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Törenin ardından protokol ve askeri erkan, Karskapı Şehitliğini ziyaret ederek dua ettiler.

Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurumluların 12 Mart kurtuluş gününü kutlayarak vatanı ve bayrağı uğruna düşmana göğsünü siper edenlerin Türk tarihin deki yerini hiç kimsenin unutmayacağını vurguladı.

Sekmen, “12 Mart’ta Türk’ün sarsılmaz iradesi, vatan ve bayrak sevgisi, Dadaşın üstün cesaret ve kahramanlığı tarihe altın harflerle yazılmıştır. Bu yüzden Erzurum; İslam’ın kilidi, Anadolu’nun önsözü, ay yıldızlı bayrağımızın sancağı ve Türkiye’nin ana fikridir. Sözlerimi burada noktalarken, 99 yıl önce, özgürlük, bağımsızlık ve kurtuluş için şahadet şerbetini içen şehitlerimizi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Doğu’nun Muzaffer Kumandanı Kazım Karabekir Paşa’yı, şanlı Türk ordumuzun kahramanlarını, emniyet mensuplarımızı, 15 Temmuz Demokrasi Destanımızın kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.

Belediye Kutlama Sabah Namazı - demlicay.net
Belediye Kutlama Sabah Namazı – demlicay.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir