Erzurum’da Ekonomik İstişare Toplantısı

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), “Cazibe Merkezleri Programı ve Ekonomik İstişare Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıya Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İçişleri eski Bakanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, Vali Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Erzurum Milletvekilleri İbrahim Aydemir, Mustafa Ilıcalı, Zehra Taşkesenlioğlu ve Orhan Deligöz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çelik, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz ile ildeki kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istihdam seferberliği başlattığını belirterek mevcut yatırımların da bu programla desteklenmesinin istihdam ve üretimi daha çok artıracağına dikkat çekti. Bölgenin ekonomik anlamda gelişmesi ve kalkınması için yoğun bir çaba sarf ettiklerini dile getiren Yücelik, şunları söyledi: “Bölgemizin diğer bölgelerden geri kalmaması için ciddi bir uğraş veriyoruz. Büyük yatırımcıları şehrimize çekmeye çalışıyoruz. Mevcut teşvik sistemi yatırımcıların dikkatini bölgemize yoğunlaştırdı. Erzurum’daki yatırım imkanları ve potansiyel sektörlerle ilgili çok sayıda yatırımcı bizlerden bilgi istiyor. İstanbul’dan çok büyük bir yatırımcıyı şehrimize getirmeye çalışıyoruz. Çok müracaat var. Geçen gün görüştüğümüz Kalkınma Bankası Genel Müdürü bize, Erzurum’la ilgili çok ciddi yatırım taleplerinin olduğunu ifade etti. İnşallah bu girişimler olumlu sonuçlanır ve şehrimiz için kalkınma hamlesini bu programla başlatırız. Ancak yinelemekte fayda var; mevcut yatırımların da bu desteklerden faydalanması hem bu işletmeler için hem de şehrimiz için hayati önem arz ediyor.”

İçişleri esi Bakanı Efkan Ala ise “Aslında esas konuşulması gereken Erzurum iş dünyasının bu fırsatları nasıl değerlendirileceğidir. Yoksa bir çok dönemde değişik başlıklar altında bir çok imkanlar sunuldu. Bu imkanları bazı iller çok iyi değerlendirdi, bazıları değerlendiremedi. Ama şimdi bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirme zamanıdır. Onun için artık kaybettiğimiz zamanı telafi etmemiz lazım. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.” dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini ekonomik açıdan da kalkındırmak için Cazibe Merkezleri Programı’nı uygulamaya koyduğunu hatırlattı. Akdağ, şöyle devam etti: “Hükümet olarak bu kalkınmayı sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya karar verdik. Daha önce birçok teşvik mekanizması oldu. Bu mekanizmaların elbette birçok faydası oldu. Aslında hükümetlerimizin altyapıyı gerçekleştirme, bölgelerimizi daha yaşanabilir kılma hususundaki çabaları, ekonomik gelişmenin çok önünde gitti. Bugün artık Doğu Anadolu’da yollar, ulaşım imkanları, sağlık hizmetleri, okullar, üniversiteler yani kamu adına yapılabilecek olan alt yapı yatırımları konusunda çok büyük bir mesafe aldık.

Bölgedeki yatırımcılar artık ortaklılar oluşturması ve bu ortalıklarla bu yatırımlar yapılması gerekiyor. Bu ortaklıklarla, hem aklımızı, hem sermayemizi yerine göre de pazarımızı birleştirerek yola devam etmeliyiz. Parça parça bu iş olmuyor. Rakipleriniz karşısında güçsüz kalıyorsunuz. Bizim sanayi anlamında en iyi örneğimiz Aşkale Çimento ise bunun sebebi oradaki birlikteliktir. Biz bu birlikteliği birçok sektöre yaymak durumundayız. Erzurum’la birlikte aynı kapsamdaki Erzincan, Bayburt ve Gümüşhane’nin birçok avantajı var. Bu avantaj zaten kendiliğinden yatırımcıları buraya davet ediyor. Biz de üzerimize düşeni yaparsak inanıyorum ki bu programdan istihdam anlamında ve ekonomik kalkınma anlamında çok ciddi ölçüde faydalanacağız.

Burada üniversitelerimize de önemli işler düşüyor. Üniversitelerimiz yatırımcılarla birlikte burada AR-GE yapacaklar, onların fizibilitelerini destekleyecekler. Aslında bu açıdan da zengin bir şehrimiz var. İki devlet üniversitemiz ile yakın zamanda inşallah Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Vakfı tarafından kurulacak üçüncü üniversitemiz olacak. Dolayısıyla un var, şeker var, yağ var. Artık bu helvayı yapmak gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir