At sırtında 5 asırlık bir gelenek: 1001 Hatim

Erzurum’da Pir Ali Baba Hazretleri tarafından 500 yıl önce başlatılan 1001 Hatim geleneği bu yıl, ilk defa orijinaline uygun bir şekilde at sırtında hafızların Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı. Tuzcu Mahallesi’ndeki Pir Ali Baba Türbesi’nde Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İl Müftülüğü tarafından düzenlenen 1001 Hatim programında, kerim kitabımız okundu, salavat-ı şerifler, teşrik tekbirleri eşliğinde dua edildi.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Kur’an-ı Kerim’in insanlar için hem bir şifa hem bir rahmet olduğunu vurguladı. 500 yüz küsur sene önce Erzurum’da Pir Ali Baba’nın, Erzurumluların beladan, musibetten, depremden, afattan, kötülüklerden koruması için 1001 Hatim olarak Kur’an-ı Kerim okumayı başlattığını hatırlatan Azizoğlu, Erzurumluların bu güzel geleneği 500 küsur yıldır aralıksız olarak devam ettirdiklerini söyledi.

“Kur’an-ı Kerim’in mana ve ruhuna uygun olarak yapılan bu faaliyet inanıyorum ki Erzurum’umuzda yüzyıllarca devam edecektir.” diyen Azizoğlu, “Kur’an-ı Kerim’deki rahmet ve şifa ile hem Erzurum’umuzu hem ülkemizi hem de bütün İslam âlemini belalardan, musibetlerden, sıkıntılardan, felaketlerden, savaşlardan korumasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyoruz. Pir Ali Baba Türbesi’nin önünde bütün dünyaya şunu ifade etmek istiyoruz ki, maalesef bugün İslam coğrafyasında kan ve gözyaşı hakim. Aralık ayının ortasında okunmaya başlanılan 1001 Hatim ile İslam coğrafyasındaki bu kan ve gözyaşı da sona erer. 1001 Hatim ile beraber Allah’tan en büyük dileğimiz budur. İnşallah Halep’te ağlayan insanlarımızın gözyaşları diner. Yemen’de katledilen insanlarımızın ızdırapları, sıkıntıları bugün sone erer. Bütün İslam coğrafyası bugün bu güzellikle, bu beyaz kar örtüsü gibi bembeyaz bir başlangıçla huzura, barışa ve kardeşliğe yol alır. Bu duygularla Erzurum’da 1001 Hatim’i yeniden başlatıyoruz. 1001 Hatmimizin bütün İslam âlemine hayırlar getirmesini, belalardan ve musibetlerden bizleri korumasını da Yüce Mevla’dan niyaz ediyoruz.” diye konuştu.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise “Pir Ali Baba, 500 küsur yıl önce güzel bir gelenek olarak, ülkemizin, milletimizin ve Erzurum’umuzun bekası ve geleceği, her türlü tabi afetten korunması ve muhafaza altına alınması için 1001 Hatim geleneğini başlatmış. Biz de bu güzel geleneği devam ettiriyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet, ülkemizin ve milletimizin bekasının devamını diliyoruz. Allah hem ülkemizi hem milletimizi hem Erzurum’u her türlü afetten, kötülükten, iç ve dış düşmanların şerrinden muhafaza eylesin.” ifadelerini kullandı.

Tüm camilerde sabah namazında halkın katılımıyla başlayan 1001 Hatim okunması, 13 Ocak 2017 Cuma günü Ulu Cami’de erkek cemaate, 14 Ocak 2017 Cumartesi ise yine Ulu Cami’de kadın cemaate yönelik hatim duası okunmasıyla tamamlanacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir