Erzurum’a “Havaray” kurulacak

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, işadamlarına Palandöken Ejder3200 Dünya Kayak Merkezi ile Konaklı Kayak Merkezi’ni anlattı, işadamlarına yapılan tesisleri gezdirdi.

AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı’nın da katıldığı toplantıda, 60 günde yapılan 60 projenin sunumu Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin tarafından yapıldı.

Sekmen, şunları söyledi: “Her iki kayak merkezimizde çok büyük işlere imza attık. 2017’de de Palandöken ve Konaklı’ya çok büyük yatırımlar yapacağız. Şehir merkezinden insanlarımızı havaray ile buradaki dağa çıkartacağız Allah nasip ederse. Hem burada Palandöken’de hem de Konaklı’da birer tatil köyümüz olacak. Butik otel, butik evler şeklinde. İstiyoruz ki özel sektör bunları yapsın. Yapmazsa yine bir şekilde projelerimizi hayata geçireceğiz. Bunun dışında ilk etapta, dağımızın kayak alanları olan hem Palandöken hem de Konaklı ağaçlandırılacak. Ekipleri getirdik, onlarla beraber mutabakat içerisinde götürüyoruz. Hedefimiz dağın tamamını ağaçlandırmak ama il etapta, bu sene hem ilkbahar hem de sonbaharda dağın kayak alanlarının tamamını çamlarla süsleyeceğiz. Tabi bunlar ufak çamlar olacak. İnşallah bunları büyüterek 3-5 sene sonra dağı daha yeşil hale getireceğiz.

Bir arkadaşımızı görevlendirdik. Teleferik çalışırken sistemin elektrik üretip depolayacağı ve ihtiyaç anında düğmeye dokunduğunuzda sizi ısıtacağı bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu tip sistemler düşünüyoruz. Araç ve gereçlerin bakımını yapmak için teknik elemanlarımıza sertifika aldık. Hem uluslararası denetim hem de yerel denetim. Bundan sonra bu işleri bizim elemanlarımız gerçekleştirecek. Erzurum bundan sonra Uludağ’a, Kayseri’ye ve diğer kayak merkezlerine danışmanlık yapacak. Mesela Ordu bizden destek istedi, oraya ekibimizi gönderdik. Kars destek istedi oraya gönderiyoruz.”

Öte yandan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yeni Oto Pazarı ve Mahrukatçılar Sitesi yatırımlarına start verdi. Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, Yeni Oto Pazarı ve Mahrukatçılar Sitesi’nin yerinin dolgu ve drenaj çalışması ağır kış şartlarına rağmen yapılıyor.

İl merkezinin kuzeyindeki Çayırtepe Mahallesi (Müdürge) sınırları içerisinde bulunan 218 bin metrekarelik alana yapılan Yeni Oto Pazarı ve Mahrukatçılar Sitesi’nin 38 bin metrekarelik alanının dolgusu tamamlanırken, kalan 180 bin metrekare alanın da dolgu çalışması devam ediyor.

D100 Karayolu üzerinde bulunan alanda dolgu çalışması tamamlandıktan sonra Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yüzey sularının drenaj çalışması da gerçekleştirilecek. Yeni Oto Pazarı ve Mahrukatçılar Sitesi’nin yerinin dolgu ve drenaj çalışmasının nisan ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir