Erzurum’a EYOF’un sıcaklığı geldi

Avrupa Olimpiyat Komitesi (EOC) tarafından Erzurum’da düzenlenen ve Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yaptığı 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF 2017) görkemli açılış töreniyle start aldı. 14-18 yaş aralığındaki sporcuların 9 farklı branşta yapılacak müsabakalarla mücadele edeceği EYOF’un açılış seremonisi Kazım Karabekir Stadyumu’nda yapıldı.

Açılışa Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, EOC Vekil Başkanı Janez Kocijancic ve EOC Yönetim kurulu üyeleri, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor Genel Müdürü Yardımcısı Murat Kocakaya, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkan Yardımcısı Hasan Arat katıldı.

TRT Erzurum çocuk korosunun söylediği İstiklal Marşı ile başlayan açılış töreninde, olimpiyat oyunlarının doğduğu ülke olan Yunanistan kafilesinin geçişiyle başlayan geçit töreni alfabetik sıraya göre devam etti. Stadın dört bir yanında ise özel led ışıklı gösteriler yapıldı. 13’üncü Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nin maskotu “Karbeyaz” da törende yerini aldı.

Açılışa katılamayan Başbakan Binali Yıldırım, gönderdiği mesajında “Dünya’nın önemli turizm merkezlerinden olan ve her geçen yıl adından başarıyla söz ettiren Erzurum’a ve Erzurumlulara bu organizasyonu icra etmemizden dolayı duyduğumuz memnuniyeti söylemek isterim. EYOF’un tüm sporcularına başarılar diliyorum. Bu önemli organizasyona destek verenlere canı gönülden saygılarımı iletiyorum. Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “EYOF gibi bu tarz organizasyonların ülkemizde yapılmasından büyük gurur duyuyorum” diyerek mektubuna başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, “Bu oyunların ve organizasyonların bölgemiz ve çevremiz ülkelerde ihtiyacı olan barış ve kardeşliğe de katkı sunacağından eminim. EYOF’un düzenlenmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen: Avrupa’nın yıldızlarına başarılar diliyorum. Şehrimizde bu olimpiyatları gerçekleştirmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu: Bugün bu büyük organizasyonlara bir yenisini EYOF ile ekliyoruz ve bu festivale ev sahipliği yapıyoruz. Olimpiyat oyunları için tecrübe edineceğimizden eminim.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ: 13. EYOF’ta sizleri ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. 2001 yılındaki yaz festivalini Trabzon’da gerçekleştirdik. Ülkemiz her alanda olduğu gibi spor alanında da çok önemli tesis kazanımına sahip olmuştur. Erzurum her türlü imkâna sahip durumda. EYOF’ta tüm sporculara sağlıklı müsabakalar diliyorum.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç: Dünya’yı kirletmeye çalışan insanlar varsa bu yaşadığımız dünyayı güzelleştirmeye çalışan insanların mücadelesi de çok fazla. Birileri karanlık bir tablo göstermeye çalışırken sanatla bu dünyaya can vermeye çalışanlar var. Şu an hep beraber açılışını yaptığımız bu organizasyonda iştirak eden gençlerimizi görerek iştahımız kabarmaktadır. Gençleri ortak paydada birleştiren bu ve bunun gibi sportif faaliyetlerdir. Ortak heyecanlar arttıkça insanlar daha kolay birbirini anlayacak ve terör odakları zayıflayacaktır. Başarının gerçek ölçütünü madalyalar ve kupalar değil, birleştirici iletişim kuran gençler. Buradan ayrılırken herkes; bütün sporcular ve yabancı dostlarımız bu topraklara ait hakiki tebessümler götürecektir. EYOF, sporun getirdiği iyilik ve samimiyetin kurduğu köprünün adıdır. EYOF’un gerçekleştirilmesi aşamasında en büyük emeğin ve desteğin sahiplerine ufuk aşılayan ve Türklerin yurt dışında vizyonunu değiştiren ve geliştiren ve söz sahibi yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan binali Yıldırım’a şükranlarımızı sunuyorum. Tüm çalışma arkadaşlarımıza ve ev sahipliği için Erzurumlulara teşekkür ediyorum.

13.’sü düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde konuşmalarının ardından resmi açılış yapıldı. Açılışın ardından olimpiyatların geleneği haline gelen olimpiyat bayrağı, 4 genç milli sporcu tarafından deklarasyonun ardından sahneye getirildi. Sporcular bayrağı göndere çekti ve olimpiyat bayrağı ile birlikte olimpiyat marşı çalındı. Milli kayakçı Berkin Usta bütün sporcular adına olimpiyat yemini etti. Tüm müsabaka hakemleri adına Firdevs Çakır yemin ederken, tüm antrenörler adına ise Türk antrenör Fatmanur Gül Oral olimpiyat yemini etti.

Olimpiyatın düzenlendiği ülkelerin sporcularının yaktığı meşaleyi Türkiye adına Ayşe Durdu sahneye getirdi ve festival meşalesini taşıdı. Çim sahada meşaleye doğru yürüyen Ayşe Durdu, yine başka bir milli sporcu Serdar Deniz’e meşaleyi verdi ve o da olimpiyat meşalesini yaktı.

Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’ne 200 yerli-yabancı basın mensubu akredite edildi ve 150’e yakın basın mensubu EYOF’u basın tribününden destekledi. 50’ye yakın foto muhabiri ise açılış enstantanelerini ölümsüzleştirdi. 28 bin kişilik Kazım Karabekir Stadyumu’na gelen soğuk havaya rağmen stadyumda açılışı 15 bine yakın seyirci takip etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir