Erzurum’a bin 450 yataklı şehir hastanesi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum İl Sağlık Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Bu yılın sonunda Erzurum’un bin 450 yataklı ve toplamda 450 bin metrekareyi aşan bir şehir hastanesi olacağını belirten Akdağ, Erzurum Şehir Hastanesi’nin aynı zamanda bölgeye de hizmet eden bir hastane olacağını açıkladı.

Üniversite hastanesinin de bölgeye hitap eden bir hastane olduğunu hatırlatan Akdağ, şunları söyledi: “Böylece bu iki merkez irtibat halinde bölgenin sağlık ihtiyaçlarını görecek. Tıbbi açıdan bu ihtiyaçlar şu anda görülüyor. Yaptığımız, hastanın konforu açısından, yatacağı yataklar, odalar, hizmet göreceği alanlar açısından hizmetlerin çok daha konforlu hale getirilmesidir.

Erzurum’dan 1 yılda çeşitli sebeplerle şehir dışına 60 hasta sevk edildi. Organ, ilik nakli, kanser tedavileri, ışın tedavileri gibi birçok tedavi Erzurum’da başarıyla verilebiliyor. Erzurum’da da içlerinde psikolog, fizyoterapist, diyetisyen ile hastalıkları yönetmek üzere özel eğitim alan hemşirelerin olduğu sağlıklı yaşam merkezleri kurulacak. 3 yıl içinde sağlıklı yaşam merkezleri, tüm Türkiye’de hayata geçirilecek.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2015 yılında yaptığı sağlık hizmetlerinden memnuniyet araştırmasında memnuniyet oranı yüzde 72 olarak belirlendi. 2016 rakamı da dün açıklandı ve bu oranın yüzde 75,5’e çıktı.

Askeri hastaneler asker ve kolluk kuvvetlerine daha kaliteli hizmet verilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığına devredildi. Bu amacın gerçekleştiğini görüyoruz. İlgili hastanelerde her yönden kapasite artışı oluyor. Sağlık Bakanlığı uzman bir kuruluş olduğu için burada ilerlemeleri daha kolay yapabiliyoruz. Askerlerimize ve diğer kolluk kuvvetlerine verilen sağlık hizmetleri, cephede ve cephenin hemen gerisinde verilen hizmetler ve hastane hizmetleri olarak sınıflanabilir. Cephede ve cephenin hemen gerisinde verilen hizmetler açısından sağlık hizmetleri silahlı kuvvetlerce veriliyor ve biz onlara destek veriyoruz. Bunu Cerablus’ta yaptık.

Planımız cephe, cephe gerisinde ve ön hatta silahlı kuvvetler hizmet verecek, onları geliştireceğiz, birlikte geliştiriyoruz. Arka plandaki hastaneleri de Sağlık Bakanlığı olarak biz geliştirmeye devam edeceğiz. Burada hem vatandaşlar, hem TSK mensupları hizmet almış olacak. Ama özellikle çatışmaların yoğun olduğu yerlerde, ihtiyacın daha yüksek olduğu alanlarda, mesela Diyarbakır, Hakkari, Van’da TSK’mızın ve Milli Savunma Bakanlığımızın istediği yerlerde bakanlığımıza devredilen hastaneleri sadece kolluk kuvvetlerine, askerlerimize, polislerimize hizmet etmek üzere dizayn ediyoruz. Bu hastanelerin hem teknik ve uzmanlık açısından kapasitelerini geliştiriyoruz hem de buraları gerektiğinde sadece kolluk kuvvetlerimize hizmet verecek planlama ile geliştiriyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir