Erzurum Tren Garı

Erzurum Tren Garı, Cumhuriyet döneminin ilk yapılarından. Binası, kesme taş bir yapı. Cumhuriyet dönemini yansıtan sivil mimari örnekleri arasında gar binası da yer alıyor.

Ankara-Erzurum hattının ilk kazması 1933 yılında vuruldu. İlk tren, Erzurum Kongresi’nden 20 yıl sonra 1939 yılında Erzurum’a geldi. Gar binasının inşaatı da aynı yıl tamamlandı. Kurtuluş Savaşı sonrasında demiryolunun şehre gelişi ile Erzurum asırlardır sürdürdüğü canlılığını kazanmaya ve gelişmeye başladı. Çevre illere ulaşım, özellikle kış aylarında kolaylaştı.

Burada yerli-yabancı turistlere demiryolu nostaljisini yaşatan Türkiye’nin ikinci demiryolları müzesi de bulunuyor. Müzenin önünde eski kömürlü lokomotif teşhir ediliyor. Erzurum Gar Müdürlüğü bünyesindeki müzede, 320 adet 1900’lü yılların başından itibaren demiryolu hizmetlerinde kullanılan çeşitli tarihi belge, araç ve gereçler yer alıyor.

Müzede, şehre 1939 yılında ilk tren gelişi için yapılan törenden fotoğraflar, yolcuların trene binmeleri için çalan büyük bir zil, dönemin demiryolu çalışanlarının kullandığı aletler ile gaz lambaları, mors aleti, manyetolu telefonlar, açılış anısına bastırılan madalya ile yine o yıllarda trenlerde hasta yolcuların tedavisinde kullanılan ilaçlar da sergileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir