Erzurum kararını vermeli!..

Kırsal alanda yaşayan ve hayvansal ürünlerin üretimini yapan çiftçilerin gelir düzeyini arttırmak amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen “Kırmızı Et Üretim ve İşlenmesinde İşbirliği Süreçleri Analizi Projesi” toplantısının ilki Erzurum’da gerçekleştirildi.

Erzurum’daki et üretiminin çok düşük seviyede olduğuna dikkat çeken Vali Seyfettin Azizoğlu, Erzurum’un artık yetiştirici bölgesi mi yoksa damızlık hayvan üretim merkezi mi olacak; buna bir karar vermesi gerektiğini vurguladı. Erzurum’u Türkiye’nin önemli bir kırmızı et üretim merkezi haline getirmeleri gerektiğini, bunu da ancak inanarak başarabileceklerini belirten Azizoğlu, şunları söyledi:

Hayvan varlığı bakımından Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olan Erzurum, et üretiminde ise gerilerde kaldı. Ülkemiz genelinde hayvanlarımızdan elde edilen kırmızı et miktarı 1 milyon 150 bin ton, ihtiyacımız ise yaklaşık 1 milyon 300 bin ton. Erzurum’da kesilen et miktarı da 10 bin ton hepsi bu. Buradan da anlaşılacağı gibi Erzurum’da yapılan hayvancılıktan elde edilen et miktarı çok düşük. Hayvan sayısı bakımından önde olan şehrimizin hayvansal ürünlerde bu denli gerilerde olması burada büyük bir problem olduğunun belirtisidir. O zaman bu problemin çözümü için hızla önlemler almalıyız ve üretimdeki payımızı arttırmalıyız.

Erzurum Türkiye’deki meraların yüzde 11’ine sahip. Önemli meralarımız ile çok iyi bir hayvan potansiyelimiz var. Ama bunu ekonomiye kazandıramıyoruz. 2016 yılında yaklaşık olarak 100 bin hayvanı dış illere göndermişiz. Bu varlığımızın kazancını batıdan gelen tüccarlar elde etmiş. Erzurumlular ise bundan istifade edememiş. Türkiye’nin önemli kesimhanelerine sahip şehrimiz et üretiminde yeterli değil. Artık bu konuda ne yapmamız gerekiyorsa onu yapalım. Erzurum, artık yetiştirici bölgesi mi yoksa damızlık hayvan üretim merkezi mi olacak buna bir karar verelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir