Ekmek de mi zamlanacak?..

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek ve un fiyatlarında buğday kaynaklı herhangi bir artışı gerektirecek bir durum söz konusu olmadığını söyledi.

“Birileri çıkıp derse ki buğday fiyatı arttığı için, kesinlikle bu cümleye itibar edilmemeli, bu doğru bir yaklaşım değildir. Buğday kaynaklı ekmek ve un fiyatlarında bir artış, bir önceki yıla göre kesinlikle söz konusu değildir.” diyen Çelik, yılın belli dönemlerinde halkın en temel gıda maddesi olan ekmek fiyatlarının haksız bir şekilde gündeme taşındığını hatırlattı.

Yıllık buğday tüketimimiz 19 milyon 500 bin ton civarında olduğunu anlatan Çelik, şunları söyledi: “Bu sezon itibariyle buğday üretimimiz 20 milyon 600 bin ton olarak gerçekleşmiş bulunmaktadır. Buğday üretimimiz tüketimimizi rahatlıkla karşılamaktadır. Ortada bu yönüyle endişe edilecek hiçbir durumun olmadığını özellikle belirtmek istiyorum.

Toprak Mahsulleri Ofisi Eylül ayı sonunda başlattığı buğday satışlarını sürdürmeye devem ettirmektedir. Buğday satış fiyatlarında geçen yıla göre herhangi bir artış söz konusu değildir. Hatta eski yıllara ait stokta bulunan 1.5 milyon ton buğdayın satışında yüzde 12’lere varan bir indirim söz konusudur. TMO stoklarında bugün itibariyle 2.5 milyon ton buğday bulunmaktadır. Bugün dileyen istediği kadar buğday satın alma imkanına sahiptir.

Toprak Mahsulleri Ofisinin ekmeklik buğday satış fiyatları kalitesine göre ton başına 800- 975 TL arasında değişmektedir. Halen Anadolu’da kırımızı sert ekmeklik buğdayın ortalama fiyatı ton başına 965 TL olduğunu da sizlere ifade etmek isterim. Ekmek ve un fiyatlarında buğday kaynaklı herhangi bir artışı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Birileri çıkıp derse ki buğday fiyatı arttığı için , kesinlikle bu cümleye itibar edilmemeli, bu doğru bir yaklaşım değildir. Buğday kaynaklı ekmek ve un fiyatlarında bir artış, bir önceki yıla göre kesinlikle söz konusu değildir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir