Ekin Saygı ve Başar Oktar, artistik patinajda Türkiye’yi temsil edecek

Erzurum’un ev sahipliği yapacağı 13. Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde (EYOF), Ekin Saygı ve Başar Oktar artistik patinaj branşında Türkiye’yi temsil edecek. 14-18 yaş aralığında genç sporcuların mücadele edeceği organizasyon, 11-18 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek.

13 ve 15 Şubat’ta yapılacak artistik patinaj müsabakalarında kısa programda ringe çıkacak iki sporcu da kürsüde yer almayı hedefliyor. Kariyerinde Türkiye şampiyonlukları bulunan Ekin Saygı, ablasını örnek alarak artistik patinaja başladığını söyledi.

Annesinin de eski milli voleybolcu olduğunu ve ailesinden çok destek gördüğünü belirten 16 yaşındaki milli sporcu Saygı, şunları söyledi: “Benim ablam sporcu, buz pateni yapıyor o da. Annem eskiden milli voleybolcuymuş, buz patenini izlemeyi çok severmiş. Ablamı da buz patenine başlatmış. Ben de biraz ablama özenerek başladım. Başladığım günden itibaren ailem hep benim yanımda oldu, bana destek oldular. Başta muhtemelen onlar da ciddi bir şekilde kayacağımı düşünmediler ama benim de bu sporu sevdiğimi görünce her zaman yanımda oldular.

Rus sporcular EYOF 2017’deki en büyük rakiplerim. Bütün sene boyunca yoğun bir şekilde çalıştık. Yurt dışında birçok kampa gittik. Okuldan çıkıp antrenmanlara geldik. Yorucuydu ama keyifliydi. EYOF benim için önemli bir şans. Mesela çok büyük organizasyonlar var. Onlar her sene düzenleniyor ama EYOF iki senede bir düzenlenen özel bir organizasyon. O yüzden kendimi şanslı hissediyorum. İdolüm Rus patenci Evgenia Medvedeva. Uzun vadeli hedefim olimpiyat oyunlarına gitmek. Olimpiyat oyunlarının havasını almak, olimpik sporcu olmak istiyorum. Eğitim olarak da üniversite de sosyoloji iyi bir bölüm olabilir.”

EYOF 2017 Erzurum’da artistik buz pateni branşında genç erkeklerde ülkemizi temsil edecek Başar Oktar ise spora altı yaşında başladığını, her zaman destek veren ailesindeki tek sporcu olduğunu ifade etti. Bir alışveriş merkezinde eğlence amaçlı kaymaya başladığını dile getiren 14 yaşındaki milli sporcu, “Bir alışveriş merkezinde öyle eğlenmek için başladım. Sonra hocam beni spora başlatmak istedi. Biz de başladık öyle. Başlarda çok ciddiye almadık. Bir iki sene sonra ciddi bir spor haline geldi. Hâlâ çalışmalarımı sürdürüyorum.

Hazırlıklar çok iyi gidiyor. Gelişme var. Kar ve buz yönünden çok yoğun çalışıyoruz. EYOF 2017 Erzurum’da kürsü almak benim en büyük hedefim. Ülkemi temsil etmek büyük bir onur. Kayarken kendimi daha özgür, daha mutlu hissediyorum. EYOF’un Erzurum’da yapılıyor olması, ailemin burada olması motivasyonumu artıracak. Bizim için büyük bir avantaj olacak. İdolüm Rus olimpiyat şampiyonu Yevgeni Pluşenko.” diye konuştu.

Milli sporcuların antrenörlüğünü yapan Nellya Akbulut da buz pateninde son yıllarda ciddi bir ilerleme olduğuna dikkat çekti. İki sporcunun da iyi hazırlandığını ancak her şeyin performansa bağlı olduğunu belirten Akbulut, “İyi performans alırsak her şey olabilir. Madalya alabiliriz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir