Ehramın yüzyıllık yürüyüşü!..

Erzurum’un kültüründe önemli bir yere sahip ‘Ehram’, tarihi yürüyüşüne ara vermeden devam ediyor. Kadınların, dış mekan örtüsü olarak kullandığı ehram, Yakutiye Belediyesi Meslek Edinme Merkezinde yeni formuyla turistik eşyaya dönüşüyor.

Kursiyerler, geleneksel el sanatlarını, kadama, kaneviçe, tel kırma gibi estetik zevki ehram üzerine aktararak yeni bir form elde ediyorlar. 20 kadın ve genç kız, ehram üzerine Yakutiye Belediyesi Meslek Kursları’nda çalışma yapıyor. Çeyiz sandıklarına veya ev çeyizinde kullanılan birçok eşya formunda üretime sahne oluyor. Ev mefruşatında kullanılan çeşitli ürünler haline gelen ehram, salon takımları, yatak örtüleri, çanta, ve benzeri çeyizlik ürünlere dönüşüyor.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, ehramın 30-40 yıl öncesine kadar kadınların dış mekan giysisi olarak kullandığı bir kıyafet olduğunu belirtti. Culfalar tarafından ince zevk ile dokunan, üzerine desen ve şekillerin verildiği ehramların, günümüzde kullanımdan kalkmış göründüğünü dile getiren Korkut, şunları söyledi:

“Hocalarımızın da teşvikiyle ehram üzerine bir çalışma başlattık. Sandıklara kaldırılmış veya dokuma atölyelerinde üretilen ehramlar, üzerlerine kaneviçe, tel kırma ve benzeri el işlemeciliği aktarılarak yeni bir forma kavuşturuluyor. Ehramdan güzel işler çıkıyor. Turistik bir değer olarak öne çıkması için çaba içerisindeyiz. Cumhurbaşkanımızın değerli eşlerinin Afrika gezisinde ehramı kullanması, bizim doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor. Ehramı yeni formla birlikte sunabilir ve yeteri kadar tanıtabilirsek Erzurum’un yitip giden bir değerini geleceğe taşıyabileceğiz. Amacımız, geleneksel dokumamız arasında yer alan ehramı değişik formlarda ulusal ve uluslararası alanda Erzurum’un tanıtımına yönelik değerlendirmek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir