Dünyanın gözü önünde katliam!..

Eski adı Burma olan Myanmar’da Müslümanlar, dünyanın gözü önünde kitle kıyımına uğruyor. Ancak kimseden ses seda yok. En son geçen hafta Birleşmiş Milletler (BM), ülkenin kuzeyinde yaşayan Müslüman Rohingya azınlık grubuna güvenlik güçlerinin katliam yaptığı, topluca ırza geçtiği ve köyleri yaktığı, kadınların, çocukların, bebeklerin katledildiği belgeli bilgilerini içeren bir rapor yayınladı.

Ara ara Myanmar Müslümanlarının çileleri, çok olmasa da birilerinin bu konuyu uluslararası boyuta taşıması gerekiyor. Bunu daha çok İslam Dünyası’ndan birilerinin yapması gerekiyor.

Beklenen ses geldi ama İslâm Dünyası’ndan değil.. Papa Francis’den.

Haftalık hitabesi sırasında papa, BM raporunu hatırlatıp Rohingya Müslümanlarına sahip çıktı ve şunları söyledi: “Yıllardır çile çekiyor, işkencelere uğruyor ve öldürülüyorlar, sırf kendi kültürlerini ve İslami inançlarını yaşamayı arzu ettikleri için. Yerel Müslüman oldukları halde memleketlerinden dışarı atılıyor, oradan buraya savruluyorlar. kimse onları almak istemiyor. Oysa iyi insanlar bunlar. Barışsever insanlar. Hıristiyan değiller ama iyi insanlar. Onlar da bizim kardeşlerimiz.”

Halkının çoğunluğu Budist olan Myanmar’ın başında Nobel barış ödülü almış bir kadın politikacı var: Aung San Suu Kyi..

Olan bitene göz yumuyor ve eleştirilere kulak verenleri, “Yapacağız, edeceğiz.” diye oyalıyor. Budistler de kendilerini dünyanın en barışsever dini grubu diye yansıtmayı biliyor.

Umarız, İslam Dünyası da artık konuya eğilir.

Kaynak: www.ocakmedya.com / Ha’aretz gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir