Dünyanın en mutlu çocukları nerde?..

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Fonu UNICEF’e göre dünyanın en mutlu çocukları Hollanda’da yaşıyor..

Peki neden?..

Uzmanlar, dünyanın en mutlu çocuklarının Hollanda’da olmasını, çocukların aileleriyle daha fazla vakit geçirmesine bağlıyor. Çocukların okulda sınav ve ödev baskısı altında olmaması da bir başka sebep olarak gösteriliyor.

‘The Happiest Kids in The World’ adlı kitabın yazarlarından Michele Hutchınson’a göre Hollandalılar aile yaşamına çok önem veriyor. Çocuklarla ebeveynleri arasındaki iletişim kuvvetli. Aile üyeleri birlikte yemek yiyor, yemeklerde sohbet ediliyor.

Çocukların okuldan önce aileleriyle kahvaltı yapma oranının en yüksek olduğu ülke de Hollanda. Bu da çocukların güne iyi başlamalarını sağlıyor. Çocukların kahvaltıda çikolata yemelerine izin veriliyor.

Buna karşın Hollanda, çocuklarda obezitenin en az görüldüğü ülkelerden biri. Bu, büyük oranda çocukların okula bisikletle gitmesine bağlanıyor. Hollanda’da bisikletler için ayrı yollar var. Bu sebeple aileler yolda çocuklarının başına bir şey gelecek diye kaygılanmıyor.

Çocukların okul hayatında uzun süre sınav ve okul baskısı olmuyor. Çocuklar, üzerlerinde çok fazla baskı olmadığı için okula olumlu bakıyor. Okul sonrasında ise bol bol açık havada oynayarak zaman geçiriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir