Dünya mimarisinden örnekler; gözlerinizi alamayacaksınız..

The Isokon binası.. Londra.. (1933), mimarı: Wells Coates..

Çok gezen dostlarımızın, bazen bize çok orijinal gelen yerli binaların mimari tarzı için, “Ha, o mu, falanca ülkedeki binanın tıpkısının aynısı” dedikleri olur…

Olabilir mi?

Her biri milyonlarca liraya satılan çok katlı çok daireli apartmanlardan söz ediyoruz. Olabilir mi gerçekten?

Elimize mimar ve alanının iyi tanınan bir eleştirmeni olan Michael Webb’in yeni çıkan “Building Community: New Apartment Architecture” kitabından bazı projelerin fotoğrafları geçti.

 
Verdiği örnekler çok hoş.

Taklit edilecekse bunları andıran şeyler yapsa bizim müteahhitler iyi olur.

Pek çok mimarın aksine Webb çok daireli apartman tarzı hayattan yana. Hem kentlerdeki mesken açığını gidermek, hem de çalışma yeri ile oturulan mekânı yakınlaştırıp boşuna kilometrelerce yol yaptırmamak için…

Modern apartmanların çoğunu korkunç bulduğunu da gizlemiyor Webb.

Sadece dış görünüşü ve planlarının güzelliğiyle yetinmemiş, içinde yaşayanlarla da konuşup  mutlu bir hayata zemin teşkil ettiğine inandığı dünyanın dört bir tarafından 30 apartmanı  okurlarıyla paylaşıyor kitabında.

 CityLife apartmanı, Milano, Zaha Hadid Architects (2004-14)

 

Yukarıdaki apartman Milano’da. Yanında bir park ve metro istasyonu var. Kocaman bir yat görüntüsünde, ama gözü sıkmıyor. Binanın dışını ve alan düzenlemesini yakında kaybettiğimiz mimar Zara Hadid çizmiş; içlerini başka mimarlara bırakmış. (Webb, iyi ki de öyle olmuş diyor.)

The Interlace, Singapur, OMA/Ole Scheeren (2007-13)

 

Singapur küçük bir ada devleti; inşaat için öyle geniş alanlar yok. Mimar Ole Scheeren istese göğe yükselen bir dev bina oturtabilirdi bu alana, ama o öyle yapmamış; alanı farklı kullanmış…

Beğenilmiş.

 

25 Verde, Turin, Luciano Pia (2007-13)

 

Turin’deki bu farklı görüntülü binayı yaşanılır kılan, biraz da dört bir tarafına yerleştirilmiş ağaçlar. İçinde 50 m2’den 175 m2’ye kadar daireler yer alıyor bu 63 dairelik binada.

 Sugar Hill, New York, Adjaye Associates (2012-14)

 

Yukarıdaki bina Manhattan’ın genellikle az gelirli insanların oturduğu Harlem bölgesinden. Alana çevreyle uyumlu bir bina oturtmaya karar veren kâr amacı gütmeyen bir kuruluş projeyi mimar David Adjaye’ye vermiş… O da, “Fakirlere yapıyorum, ne yapsam farketmez” diye düşünmemiş…

Sonuç bu 124 dairelik bina. İçinde daha önce sokakta yaşayanlar da var (yüzde 25), ortalama gelirin yarısından az kazanan (yüzde 75) da.

Webb, “Keşke dairelerin balkonları da olsaydı” görüşünde…

 

 V_Itaim, Sao Paulo, Studio MK27 (2011-14)

 

Bu binayı da Sao Paulo’da görmüş Webb ve yerden tavana pencereleri için bulunmuş çözümü çok beğenmiş; Londra’daki Tate Modern’e yeni eklenen bölüm için de düşünülseymiş iyi olurmuş görüşünde.

Webb’in Building Community: New Apartment Architecture, (Thames & Hudson), kitabı gelecek ay sonunda piyasaya çıkıyor.

Burada birkaçını sunduğumuz örneklerin kitaptaki sayısı; anlatımlar da çok ayrıntılı…

Kaynak: www.ocakmedya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir