Dokurcum Şehitleri

Daha bıyıkları bile terlememişti, genç bedenleri toprak olduğunda. Kınalı kuzular gibiydi hepsi de kurban olmaya hazır. Kurban olmak için hazırlanmışlardı sanki vatanları uğruna. Hepsi de çocuk, hepsi de daha hayatlarının baharında. Birinin adı Ali, diğerinin Mehmet, öbürünün Ahmet…

Atalarına, büyüklerine hazırlanan azıkları alıp koyulmuşlardı yola. Hayaller kurmuşlardı geleceğe dair. Ümitleri, hülyaları vardı hepsinin. Ama bu hayaller ve hülyalar vatan savunmasının önünde olamazdı. Onlar da büyüklerinin izini takip ediyordu…

Takvim yaprakları 28 Mart 1920’yi gösteriyordu. Şahinbey’in toprağa düştüğü gün. Aynı gün bir başta acıyla daha sarsılacaktı şehir. Şahin Bey ve çetelerine yiyecek götüren 14 çocuk, ortalığın toza dumana katıldığı bir zamanda çıkmışlardı yola.

Çocuklardı ama kocaman yürekleri vardı. Bir anda kendilerini Dokurcum Değirmeni’ne attılar. Şahin Bey ve çetelerini şehit eden düşman kuvvetleri, Gaziantep’e doğru ilerlerken, bir grup Fransız askeri Dokurcum Değirmeni’ne geldi. 14 kınalı kuzuyu dışarı çıkardılar, değirmenin önündeki dik kayaların önüne dizdiler. Ellerini birbirine bağladıktan sonra sorgusuz, sualsiz taradılar, ardından da süngülediler.

Ne esir aldılar ne de sorguladılar. Fransız birliği açılan Antep yolundan yürüyüp gidince çevre köylerden koşup gelenler, elleri birbirine bağlanmış, önce kurşunlanmış, sonra süngülenmiş bu silahsız genç çocuklara sarılıp ağlaştılar. Bu ağıt Gaziantep semalarını inletiyordu. Şehit edilen çocuklar, Şıh Camisi’nin bahçesinde kılınan namazın ardından toprağa verildi.

Bu olaydan yıllar sonra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 14 gence vefasını göstermek, onların anısını yaşatmak için Gaziantep Kalesi’nin hemen yanına 14 Şehit Anıtı yaptırdı. Bu anıt, Kurtuluş Savaşını ve Antep Savunması en güzel şekilde anlatıyor. Bu anıt geçmişi unutturmamak için yaptırıldı. Yoldan geçen her bir Gaziantepli 14 gencin acısını bir kez daha yaşıyor. Bir duayla yola revan olanlar, geleceğe adım atarken geçmişi de unutmuyor.

NOT: Bu konu hakkında çokça yorum yapıldı, yok böyle bir olay diyen de oldu, yaşandı diyende. Yaşandı ya da yaşanmadı onu bilemem ama bu topraklarda 1 asır önce binlerce insan vatanı uğruna toprağa düştü. Mekanları cennet olsun.

Adem Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir